Moskevská soudkyně kritizovala tvrdé zásahy proti opozici

- Aktuality autor: red

Na ruské poměry neobvykle tvrdá kritika policejních zásahů proti demonstracím opozice v pondělí zazněla při schůzi justičního výboru moskevské radnice.

Předsedkyně moskevského městského soudu obvinila policii z neprofesionálního postupu a označila její zákroky za "cirkus". 

Soudkyně Olga Jegorovová obvinila policejní velení, že při zásazích proti nepovoleným demonstracím postupuje podle principu "čím více, tím lépe" a zatýká kohokoli včetně novinářů.

"Policisté odvádějí každého a u soudu pak nedokáže nikdo nic dokázat. Takový cirkus trvá už řadu let. Dochází k případům, kdy policisté zadržují náhodné kolemjdoucí nebo novináře," prohlásila Jegorovová. 

Násilné zákroky proti nepovoleným demonstracím jsou v Rusku běžné a v Moskvě se staly pravidlem. Právě v pondělí moskevská radnice znovu zakázala opoziční mítink plánovaný na 31. března, kdy chtějí ochránci lidských práv demonstrovat proti porušování ústavních svobod. Demonstrace se pravidelně opakuje poslední den každého měsíce, který má 31 dní. Organizátoři tak symbolicky upozorňují na nedodržování ústavního článku číslo 31 o svobodě shromažďování. 

Agentura RIA Novosti oznámila, že v Moskvě se loni konalo 162 nepovolených shromáždění a demonstrací, kterých se zúčastnilo na 5000 lidí. Zhruba 1800 z nich bylo při akcích zadrženo.

Tagy: soud Moskva demonstrace

Zdroje: ČTK