Moody´s výrazně snížila rating Řecku, bankrot je prý neodvratný

- Aktuality autor: red

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service srazila hlavní rating Řecka o další tři stupně na známku Ca. Situaci kolem zadlužení Řecka Moody's dál pozorně sleduje, výhled ratingu proto zatím nestanovila.

Řecko má podle Moody's ve střednědobém výhledu stále vážné problémy se solventností, a bankrot Řecka je tak podle agentury prakticky jistý.

Hlavní rating Řecka je teď pouhý jeden stupeň od nejnižší možné známky C, dosud byl na stupni Caa1. Moody's reaguje na závěry mimořádného summitu členských zemí eurozóny, který se minulý týden konal v Bruselu a na němž byly dohodnuty podmínky pomoci zadluženému Řecku.

"Z oznámeného programu EU a ze sdělení Ústavu pro mezinárodní finance, který zastupuje hlavní finanční instituce, je patrné, že pravděpodobnost vynucené výměny (řeckých dluhopisů), a tudíž i platební neschopnost, už se prakticky rovná 100 procentům," upozorňuje Moody's.

Euro k dolaru v reakci na zprávu o snížení ratingu Řecka smazalo zisky a přechodně spadlo na denní minimum kolem 1,4342 USD. Ve výraznějším poklesu euru patrně zabránila poznámka agentury, že dohoda z minulého týdne patrně pomůže Řecku snížit zadlužení. Trh se také teď fixuje na složitá jednání o zvýšení stropu pro zadlužení v USA.

Záchranný program proti zadlužení

Zástupci eurozóny se v Bruselu dohodli na záchranném programu, který Řecku pomůže snížit zadlužení. Zemi se tak uvolní podmínky splácení dluhů, část zátěže se navíc přesune na bedra soukromých investorů. Rozsah pomoci má být v rozsahu 109 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) a vedle eurozóny se na ní bude podílet i Mezinárodní měnový fond. Finanční instituce přispějí částkou 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč).

Instituce přistoupí na výměnu řeckých dluhopisů i na zpětný odkup řeckého dluhu. V rámci výměny dluhopisů banky například dobrovolně sníží i hodnotu části řeckých cenných papírů o 21 procent.

Moody's teď počká, až Řecko provede výměnu dluhopisů. Teprve potom zemi přidělí nový rizikový profil, od něhož se bude odvíjet také případná změna ratingu.

Tagy: Řecko bankrot

Zdroje: ČTK