Mohutná písečná bouře zasáhla Blízký východ. Zabila už pět lidí

- Aktuality autor: pal

Oblast Blízkého východu postihla silná písečná bouře, která zabila pět lidí. Tisíce dalších muselo vyhledat lékaře kvůli dýchacím problémům. Nejhůře zasaženou oblastí je Libanon. 

Satelitní snímky obří písečné bouře, která postupuje dál v oblasti Blízkého východu

Satelitní snímky obří písečné bouře, která postupuje dál v oblasti Blízkého východu,zdroj: Profimedia.cz

Do libanonského hlavního města Bejrút se bouře dostala poté, co se prohnala údolím Bikáa a částmi Sýrie. Libanonští představitelé vyzvali obyvatele, především ty trpícími zdravotními problémy, těhotné ženy a seniory, aby raději nechodili ven.

Mnozí z těch, kteří vyšli do ulic, měli na sobě zdravotnické roušky. Obětí bouře jsou dvě ženy, oznámilo ministerstvo zdravotnictví bez bližších podrobností.

Bouře přerušila protivládní demonstrace

Úřady rovněž varovaly Libanonce, aby nepálili odpadky, které se nahromadily v ulicích Bejrútu v souvislosti s krizí ohledně svozu odpadu.

Organizátoři protivládních protestů, které vyvolaly problémy s odpadky, vyjádřili obavy, že se ve středu kvůli bouři nebude moci uskutečnit velká plánovaná demonstrace.

V severolibanonském městě Tripolis zůstaly dnes kvůli dusivému vzduchu uzavřeny obchody a restaurace. Podle libanonských meteorologů se písečná bouře udrží nad Libanonem až do středečního odpoledne.

Písečnou bouři doprovodily i vedra

V Sýrii ošetřili lékaři 3500 lidí s dýchacími potížemi, oznámila agentura SANA. Jen v Damašku bylo hospitalizováno 1200 lidí včetně stovky dětí. V provincii Hamá zemřeli tři lidé, uvedla agentura.

Oblaka písku zahalila i Izrael, Jordánsko, Egypt či středomořský ostrov Kypr. Obyvatelé Izraele byli vyzváni, aby se pokud možno zdržovali doma.

Do Izraele navíc dorazila velká vedra, která potrvají až do víkendu. Ráno byla koncentrace písku největší v okolí Jeruzaléma, jižní části oblasti Západního břehu Jordánu a na Golanských výšinách. V Jordánsku byla zrušena školní výuka.

Jak uvedla agentura Reuters, písečné bouře postihují oblast Blízkého východu v létě často, zasahují ale obvykle Irák a země kolem Perského zálivu.

Tagy: Sýrie zahraničí meteorologie Libanon přírodní úkazy a katastrofy Blízký východ

Zdroje: ČTK