MMF: Řecko se nechystá změkčit dohodnuté reformy

- Aktuality autor: red

Mezinárodní měnový fond neví nic o tom, že by se Řecko chystalo změnit podmínky dohodnuté na začátku května, které Řecku umožňují čerpat mezinárodní finanční pomoc.

Agentuře Reuters to řekla mluvčí MMF, která tak popřela středeční slova některých činitelů řecké vlády. Řecký ministr práce ve středu řekl, že Atény chtějí dohodnuté reformy oddálit a změkčit. 

"Řecké úřady potvrdily, že se k tomuto programu i nadále plně zavazují a nemají v úmyslu tyto otázky znovu otevírat, a to ani otázku penzí," uvedla mluvčí. Řecko se na podmínkách dohodlo s Evropskou unií a měnovým fondem výměnou za pomoc v objemu až 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). 

"Memorandum (EU/MMF) dodržíme, já ale chci mít možnost vyjednávat až do konce. Bojuji za to, ale neříkám, že vyhraji," řekl ve středu řecký ministr práce Andreas Loverdos. 

Ministr uvedl, že Řecko si chce například vyjednat, aby nárok na plný starobní důchod vznikal už po 37 odpracovaných letech, místo 40 let, které figurují v dohodnutých podmínkách reforem.

Atény si prý chtěly vyjednat, aby mohly s reformou začít až později, než původně slíbily.

Tagy: EU eurozóna Řecko krach MMF

Zdroje: ČTK