MMF pomůže Řecku, pokud Brusel postaví Atény na nohy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 7. 2015 17:03) - Aktuality autor: pal

Mezinárodní měnový fond (MMF) se bude podílet na pomoci Řecku, pokud tato pomoc povede k jeho finanční samostatnosti, tj. že umožní mu získávat peníze na finančních trzích a pomůže k jeho oddlužení. V rozhlasovém rozhovoru to řekla šéfka MMF Christine Lagardeová. Programy na finanční pomoc Řecku už předběžně schválily poslanci v Německu a Rakousku. 

MMF je podle Lagardeové ochotno Řecku pomoci pokud to povede k finanční samostatnosti země

MMF je podle Lagardeové ochotno Řecku pomoci pokud to povede k finanční samostatnosti země,zdroj: Profimedia.cz

"Kompletní program pomoci má dvě části - jednu řeckou, která s sebou nese hlubokou reformu řecké ekonomiky. To znamená udržení rozpočtu ve stavu, který je zdravý a poskytne zemi důvěryhodnost; ta druhá část je věřitelská, která s sebou nese poskytnutí financí a restrukturalizaci dluhu ke zmírnění zátěže," vysvětlila Lagardeová.

Šéfka MMF také potvrdila svůj názor, že Řecko potřebuje nějakou formu oddlužení. Dodala však, že to nemusí být přímo seškrtání dluhů, ale i jiná opatření, například výrazné prodloužení nebo odklad splatnosti úvěrů a snížení úroků.

Řecké banky by mohli otevřít co nejdříve

Lagardeová podle agentury Reuters také řekla, že považuje za "pravděpodobné", že by řecké banky mohly otevřít podle plánu v pondělí.

Tento termín ale krátce předtím zpochybnil člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny, který uvedl, že je potřeba ještě některé věci prověřit a že termín znovuotevření řeckých bank není pevně stanoven.

Silně zadlužené Řecko se tento měsíc stalo první vyspělou zemí, která MMF přestala včas splácet dluhy. Řecko teď měnovému fondu celkem dluží 1,6 miliardy SDR (zhruba dvě miliardy eur). SDR je zkratka pro zvláštní práva čerpání, což je zúčtovací jednotka MMF.

Dokud bude Řecko fondu dlužit, nemůže od něj dostat další finance. Podle dřívějšího vyjádření mluvčího fondu se bude vedení MMF v "příštích týdnech" zabývat žádostí Řecka o prodloužení termínu pro uhrazení červnové splátky. Řecko je největším dlužníkem MMF.

Ministři financí eurozóny se tento týden v podstatě dohodli na poskytnutí nové, tříleté finanční pomoci zadluženému Řecku z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). 

Jednání o detailech v pořadí už třetího záchranného programu budou moci začít až poté, co skončí nutné schvalovací procedury v zemích eurozóny. Program v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny.

Rakušané a Němci schválili pomoc Řecku 

Poslanci v Rakousku a v Německu v pátek dali zelenou svým vládám, aby dál jednaly o podrobnostech nového tříletého záchranného programu pro zadlužené Řecko. Na finanční pomoci se Atény s eurozónou předběžně dohodly v pondělí.

Souhlas parlamentu potřebují vlády v Berlíně a Vídni k tomu, aby mohly začít řešit detaily týkající se poskytnutí až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), které Řecko nutně potřebuje, má-li se vyhnout bankrotu.

Ve Spolkovém sněmu, tedy dolní komoře německého parlamentu, kancléřka Angela Merkelová v rozpravě před hlasováním varovala, že v případě odmítnutí programu by hrozil chaos. "Převládají v pondělní dohodě výhody nad nevýhodami?

Jsem naprosto přesvědčená, že odpověď zní ano," řekla kancléřka. "Alternativou této dohody by nebyl dočasný odchod (Řecka) z eura... ale spíš očekávatelný chaos," dodala a připustila, že dohoda je pro Řecko i věřitele "tvrdá".

Také v Rakousku byl podle předpokladů mandát pro vládu hladce schválen. "Je to jen příležitost, nic víc. Dejme Řekům tuhle šanci," řekl o třetím záchranném programu kancléř Werner Faymann. "Patříme k jednotné Evropě, profitujeme z toho, a proto máme za sjednocenou Evropu i odpovědnost," dodal.

Tagy: Řecko zahraničí MMF řecký dluh

Zdroje: ČTK