Mluvčí britského premiéra dostal rok a půl natvrdo za odposlechy

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Místo mluvčího odposlouchal. Andy Coulson dostal osmnáct měsíců za odposlech britského premiéra Davida Camerona, kterému v té době dělal mluvčího. Andy byl dříve šéfradaktor bulvárního nedělníku News of the World (NoW). Novináři z bulvárního článku odposlouchávali celou řadou známých osobností. Následný skandál a soud vedl ke zrušení novin.

David Cameron

David Cameron,zdroj: Getty Images

Coulson vedl vlivný bulvární nedělník v letech 2003 až 2007. Pak nastoupil jako šéf komunikace Konzervativní strany a následně ve stejné funkci přešel po volbách v květnu 2010 za šéfem konzervativců Davidem Cameronem do premiérského sídla na Downing Street. Šestačtyřicetiletému muži, který se cítí nevinný, podle BBC hrozilo až dvouleté vězení.

Pod sílícím tlakem aféry kolem odposlechů musel Coulson post premiérova mluvčího začátkem roku 2011 opustit. Soud ho po osmiměsíčním procesu 24. června shledal vinným z podílu na odposlouchávání celebrit, politiků a obětí zločinů. Jeho předchůdkyně v čele listu Rebekah Brooksová byla naopak viny zproštěna.

Po červnovém jednomyslném rozhodnutí poroty o vině Coulsona se britský premiér David Cameron veřejně omluvil za to, že ho najal jako svého mluvčího.

Soud v pátek uložil tresty také dalším čtyřem bývalým pracovníkům NoW, který patřil k impériu mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Obdrželi podle agentur výrazně nižší tresty, protože vinu přiznali. Někdejší vedoucí reportérů nedělníku Neville Thurlbeck a bývalý vedoucí zpravodajství Greg Miskiw byli odsouzeni k šesti měsícům vězení. Potrestán byl i někdejší vedoucí zpravodajství James Weatherup, a to podmíněným trestem vězení v délce čtyř měsíců. Soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který byl již v roce 2007 za jiné nelegální odposlechy odsouzen k šestiměsíčnímu vězení, dostal podmíněný trest vězení rovněž v délce půl roku.

Skandál kolem bulvárního listu vypukl v roce 2011 a vedl k tomu, že nědelník NoW po 168 letech existence zanikl. Na počátku aféry bylo zjištění, že novináři odposlouchávali hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Později se ukázalo, že novinářské odposlechy se zaměřily na mnoho dalších osob, mimo jiné na nynější vévodkyni z Cambridge Kate Middletonovou, tehdejší přítelkyni a současnou manželku prince Williama.

Coulson bude podle rozhodnutí prokuratury znovu obžalován kvůli bodům, na nichž se porota při prvním procesu neshodla. Týká se to hlavně obvinění z uplácení úředníků, kteří listu údajně poskytli telefonní seznam členů královské rodiny.

Tagy: odposlechy Anglie bulvar mluvčí šéfredaktor David Cameron

Zdroje: ČTK