Mladým Američanům vadí vulgarity na síti, sami je ale používají

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Americká mládež negativně vnímá rasistické a sexistické urážky, které se hojně objevují v diskusích na internetu, těžkou hlavu si z nich ale nedělá. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura AP a televize MTV. Nejčastějším terčem posměchu a nactiutrhání jsou na amerických internetových sítích otylí lidé, homosexuálové, černoši a ženy. 

Šest dotázaných mladých Američanů z deseti soudí, že urážlivé výrazy nebo obrázky jsou na komunitních sítích nežádoucí, i když jsou míněny žertem. Většina má dokonce zato, že hrubé výrazy by se neměly používat ani mezi přáteli, u nichž lze předpokládat, že je přijmou "v dobrém". V podobném průzkumu před dvěma lety přitom zastávala tento názor jen výrazná menšina. 

Pokud se ale hrubý výraz objeví, vadí málokomu. Platí to dokonce i pro slova, která jsou obecně považovaná za nepřijatelná v běžné rozmluvě, například "děvka", "teplouš" nebo "negr". Takové a jim podobné výrazy podle průzkumu užívá více než 50 procent mladých Američanů aktivních na sítích Facebook nebo YouTube. Převládá názor, že jejich užívání je zábavné a "cool". 

I mezi hrubými výrazy je ale rozdíl. Zatímco rasistické narážky například nejsou považovány za příliš urážlivé, většina dotázaných by se prý ohradila proti hanobení sexuálních menšin nebo muslimů. 

Obecně platí, že on-line prostředí, zejména je-li anonymní, snese hrubší slovník než reálný život. Muži ostýchající se tvrdých slov v běžném hovoru podle průzkumu nemají problém rozesílat obrázky polonahých žen v sexuálních pozicích doplněných výrazy "coura" nebo "běhna". 

Výsledky průzkumu podle agentury AP nedokazují, že morálka dnešní mládeže je horší než životní postoje minulých generací. "Děti byly nezvedené už dřív. Teď je to jen kvůli internetu víc vidět," komentoval výsledky průzkumu Jeffrey Bakken, který je majitelem jedné internetové firmy v Chicagu. 

Tagy: sociální sítě

Zdroje: ČTK