Mladý Tibeťan se pokusil upálit na protest proti čínskému útlaku

- Aktuality autor: Jan Pastor

Mladý Tibeťan se v sobotu pokusil upálit na protest proti náboženskému útlaku ze strany čínských úřadů. Letos jde už o osmého člověka, který se tímto dramatickým způsobem snaží upozornit na represivní čínskou politiku v Tibetu.

Podle organizace Free Tibet bývalý mnich pokus o sebeupálení přežil, o tom, kde se nyní nachází a jaký je jeho zdravotní stav, ale není nic známo.

Devatenáctiletý mladík, bývalý buddhistický mnich, se zapálil ve městě A-pa v odlehlé hornaté oblasti západočínské provincie S'-čchuan. Ve městě žije početná tibetská menšina a oblast je známá jako jedno z hlavních center protičínských protestů. Podle protibetských aktivistů, kteří se odvolávají na očité svědky, před svým činem vyzýval k osvobození Tibetu a k návratu duchovního vůdce dalajlamy, který žije v indickém exilu.

Policie hořícího muže uhasila, o jeho zdravotním stavu se ale nic neví. Během letošního roku se pokusilo sebevraždu upálením spáchat už osm lidí, z toho sedm pocházelo z prefektury A-pa. Naposledy koncem září se zapálili dva mladí mniši z kláštěra Kirti.

Tagy: Čína Tibet upaleni

Zdroje: ČTK