Mladík zpřístupňoval seriály na webu. Hrozba 8 let vězení, 15 milionů škody

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Třiadvacetiletý muž z Prostějova je podezřelý z toho, že zpřístupňoval na internetu známé seriály a prodával předměty s jejich motivy. Dnes o tom informovala ředitelka České protipirátské unie (ČPU) Markéta Prchalová. Škoda, kterou mladík způsobil, se odhaduje na více než 15,7 milionu korun. Policie ho obvinila z porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, hrozí mu až osm let odnětí svobody.

Podle policie muž provozoval internetové stránky, na kterých minimálně osm měsíců lidem zpřístupňoval populární seriály Přátelé, Teorie velkého třesku či Jak jsem poznal vaši matku. Podezřelý údajně také umísťoval rozmnoženiny jednotlivých epizod na takzvané videoservery.

"Prostřednictvím pachatelových stránek zhlédlo pirátské kopie mimořádně mnoho osob, například epizody čtvrté řady seriálu Teorie velkého třesku si pustilo téměř 650.000 lidí. Kromě příjmů z reklamy a bonusů za uploadované soubory obviněný inkasoval i za prodej triček a placek s motivy seriálů," uvedla Prchalová.

Dodala, že ČPU muže už v listopadu 2010 vyzvala, aby svou nelegální činnost ukončil. Když výzvu neuposlechl, předala případ policii. Unie také vyčíslila škodu, kterou údajně způsobil. "I když se počty zhlédnutí podařilo zjistit a prokázat u méně než pětiny souborů, dosahuje počet zjištěných zhlédnutí 1,5 milionu, a vyčíslená škoda tak činí téměř 15,744.000 korun," sdělila Prchalová.

Vloni v obdobném případu obžalovala policie sedmnáctiletého mladíka z Liberce, v jeho případě ČPU odhadla způsobenou škodu na 122 milionů korun.

Tagy: trest internet podezřelý

Zdroje: ČTK