Mladík z Polska žaluje rodiče za zničený život. Chce po nich milionové odškodné

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Devětadvacetiletý Polák žaluje své rodiče za údajně zničený život. Soudně po nich vymáhá odškodné ve výši 200 tisíc zlotých (zhruba 1,34 milionu korun). Jde o vůbec první případ tohoto druhu na území Polska. V případě, že mladému muži soud dá za pravdu, je velká šance, že se vyrojí podobné kauzy.

Smutný muž (ilustrační foto)

Smutný muž (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Muž, který je v médiích uveden jen pod křestním jménem Adam, si nechal v květnu před svými 29. narozeninami sepsat právníky žalobu na vlastní rodiče. 

Adam, který úspěšně vystudoval dvě vysoké školy, v ní vypočítává hned několik údajných křivd ze strany rodičů. Matka s otcem se o něj prý nestarali a nechodili s ním ani k lékaři. Muž má proto údajně různé zdravotní problémy, například v důsledku neléčeného zánětu mandlí. Dále má také špatný chrup, a to prý proto, že s ním rodiče nechodili k zubaři. Když ho bolely zuby, radila mu prý matka, aby "kousal na druhou stranu". 

Adam si stěžuje v žalobě také na to, že dostával obnošené oblečení od známých svých rodičů. A aby ušetřili za jídlo, musel také občas vykopávat brambory na poli. Rodiče mu údajně také neposkytli dost peněz na studia, počítač dostal později než jeho spolužáci. Adam celé své dětství souhrnně označil za smutné. 

Svědčit budou mladší sourozenci

Adamova matka Jadwiga je ženou v domácnosti a otec Jerzy je elektrikář v důchodu. Za svědky budou k soudu pozváni Adamovi mladší sourozenci Anna a Pawel. Oba si podle serveru myslí, lapidárně řečeno, že jejich bratr "upadl na hlavu, když žaluje rodiče". Jejich matka Jadwiga uvedla, že Adam se chtěl hodně učit, aby se měl lépe, než se měli oni. Vystudoval proto dvě vysoké školy. Nadále ho prý má samozřejmě ráda. 

Soudce bude nyní muset zvážit, zda má Adam pravdu v tom, že ho rodiče trápili mentálně i fyzicky. A pokud ano, zda by měl získat jako kompenzaci požadovanou sumu. 

Podobné žaloby dospělých dětí vůči jejich rodičům jsou známy i z jiných zemích, jak připomíná polský server, například ze Spojených států či Británie, a to s proměnlivým úspěchem. 

Tagy: obvinění žaloba život Polsko rodičovství

Zdroje: ČTK