Mladí mají sex dříve, ale s kondomem

- Zprávy autor: Ondřej Neufus

Vůbec poprvé se průměrný věk první soulože dostal pod hranici 18 let. Mladí sice začínají se sexem dříve, zároveň také více myslí na vlastní ochranu. Kondom použilo při první styku 42 procent mužů.

Sex v autě

Sex v autě,zdroj: ThinkStock

Češi a Češky začínají se sexem stále dřív, přistupují ale k sexu zodpovědněji. Při intimní premiéře mělo 42 procent mužů kondom a 20 procent dívek antikoncepční pilulky. Ukázal to loňský průzkum Sexuologického ústavu na téma Sexuální chování v ČR, jehož výsledky představili dnes novinářům garanti průzkumu Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. Průzkum ústav dělá v intervalech pěti let od roku 1993.

"V aktuálním průzkumu se věk první soulože vůbec poprvé dostal pod 18 let, dívky začínají už po sedmnáctém roce života a chlapci mezi 17. a 18. rokem," uvedl Weiss. Ocenil, že mladí přistupují k sexu zodpovědněji, 42 procent mělo při prvním sexu kondom, v roce 2008 jen třetina. Přerušovanou soulož při prvním styku preferuje 13 procent, 20 procent dívek má antikoncepční pilulky, jedno procento dívek spoléhá na "neplodné dny".

Hormonální antikoncepci má 60 procent žen, což je nejvíc za všechna sledovaná období. "V tomto směru můžeme být spokojení, řadíme se na úroveň vyspělých západních zemí," podotkl Weiss. Jen pět procent žen není schopno dosáhnout orgasmu, což je o tři procenta míň než v předchozích průzkumech.

Průzkum rovněž ukázal, že každá desátá Češka zažila nedobrovolný sex, nejčastěji ze strany manžela či partnera. "V roce 2008 činil podíl sexuálních napadení partnerem 62 procent, v aktuálním průzkumu hrozivých 72 procent," upozornil Weiss.

Zvěřina doplnil, že z mužů, kteří přiznali poruchu v sexuální oblasti, 56 procent uvedlo poruchu erekce, tedy o dvě procenta víc než v předchozím průzkumu, a 17 procent předčasnou ejakulaci, zatímco v předchozím průzkumu 15 procent. Zvěřina připomněl, že na podporu erekce jsou účinné léky už dvě desítky let. Specifický lék je i na předčasnou ejakulaci, užívá se dvě hodiny před souloží a trvání pohlavního styku spolehlivě prodlouží.

Tagy: sex Češi kondom

Zdroje: ČTK