Mládí končí ve 42 letech a stáří začíná v 64 letech, myslí si Evropané

- Aktuality autor: Jan Pastor

Evropané si v průměru myslí, že člověk přestává být považován za mladého od 42 let a že starým se stává od 64 let. V Česku jsou tyto věkové hranice podobné, 40 a 60 let. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnila Evropská unie.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vnímání věku se velmi liší podle pohlaví, věku a země, zdůraznil průzkum Eurobarometr k zahájení Evropského roku aktivního stárnutí a solidarity mezi generacemi.

Například v Nizozemsku se hovoří o staré osobě, až když dosáhne 70 let, na Slovensku již když oslaví 58. narozeniny. V očích Portugalců a Švédů je člověk mladý do 37 let, zatímco Kypřané a Řekové odsouvají tuto hranici na 50 let.

Odpor vůči zvyšování věku pro odchod do důchodu

Evropanky označují v průměru za začátek stáří dosažení 65 let, evropští muži hovoří o věku 62,7 roku.

Průzkum, který se týkal 26.000 obyvatel evropských zemí, ukázal, že více než 60 procent Evropanů je pro povolení práce po odchodu do důchodu. Jen třetina z nich ale chce sama pracovat déle. I zde jsou velké výrazné rozdíly mezi státy.

Zatímco jasný odpor vůči zvyšování věku pro odchod do důchodu po roce 2030 vyjádřilo podle zprávy Eurostat v průměru 36 procent Evropanů, v Česku to bylo 54 procent obyvatel.

Tagy: Evropa pruzkum stari mladi

Zdroje: ČTK