Místo armády ať v Jordánsku pomáhají neziskovky a ministerstva, navrhuje Pavel

- Aktuality autor: pal

Místo armádních polních nemocnic by zdravotní službu pro uprchlíky v Jordánsku mohlo zajišťovat ministerstvo obrany, zdravotnictví a neziskové organizace. Vládě to navrhl náčelník generálního štábu Petr Pavel.Kabinetu se jeho nápad líbí, musí ho však posoudit meziresortní komise. 

Generál Pavel navrhuje levnější variantu pro humanitární misi v Jordánsku

Generál Pavel navrhuje levnější variantu pro humanitární misi v Jordánsku,zdroj: Profimedia.cz

Polní nemocnice podle Pavla nejsou pro pomoc uprchlíkům vhodné. "Polní nemocnice je zdravotnický nástroj pro válku. Je stavěna především na traumatologii a chirurgii. Utečenecký tábor bude vyžadovat spíš internu, infekci nebo pediatrii," upozornil generál.

Na vyslání polní nemocnice do Jordánska se měli před časem domluvit politici s prezidentem Milošem Zemanem. O nemocnici přitom Jordánsko doposud nepožádalo a od tamních českých diplomatů naopak přišlo upozornění, že se zdravotníky ze západních zemí by mohl nastát problém. 

V jordánském království totiž už v minulosti působila francouzská a britská nemocnice, které v muslimské zemi vyvolávaly protichůdné reakce. Samo Jordánsko by proto raději upřednostňovalo pomoc nějaké muslimské země.

Vyslání polní nemocnice by navíc ministerstvo obrany stálo několik set milionů ročně. Přesná celková částka by závisela na velikosti vyslané jednotky a na tom, jak veliké zázemí by si musela v oblasti vybudovat. 

Tagy: Česko Ministerstvo obrany Humanitární pomoc Jordánsko česká armáda

Zdroje: ČTK