Mise OBSE ani na třetí pokus nepronikla na Krym. Ruští ozbrojenci opět zasáhli

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se dnes neúspěšně pokusili už potřetí dostat na Krym. Ozbrojenci blokující silnici vedoucí do krymského vnitrozemí neozbrojenou pozorovatelskou misi, v níž jsou také dva Češi, zahnali varovnými výstřely. Nikdo neutrpěl při incidentu zranění, oznámila OBSE na svém twitterovém účtu. Jde podle všeho o první incident s misí OBSE, kdy bylo použito střelných zbraní, byť varovně. 

Ukrajinští vojáci v Sevastopolu

Ukrajinští vojáci v Sevastopolu,zdroj: Profimedia.cz

"Vojenští pozorovatelé ze zemí OBSE se vrátili do Chersonu, aby naplánovali další kroky poté, co jim byl dnes odepřen vstup na Krym v Armjansku," informovala dále OBSE v dalším krátkém prohlášení. 

Padesátičlenná mise OBSE dostala k provedení monitorovací mise na Krymu týden. Mandát inspektorům vyprší v úterý. 

Podle ozbrojenců, kteří vytvořili umělý "hraniční" přechod mezi ukrajinskou pevninou a Krymem, nejsou zahraniční vojenští pozorovatelé ke vstupu na Krym oprávněni. Jestliže OBSE byla k pozorovatelské misi pozvána kyjevskou vládou, krymské autonomní úřady, které se rozhodly převzít s ruskou pomocí totální kontrolu nad poloostrovem, s OBSE nijak nespolupracují. 

Ruské ministerstvo zahraničí v pátečním prohlášení obvinilo OBSE, že porušila vlastní pravidla o rozhodování konsensem, když misi vyslala "bez přihlédnutí k názoru a doporučení ruské strany a bez vyčkání na oficiální pozvání od krymských úřadů". Podle OBSE ale krymský režim nemá právo o misi rozhodovat, protože partnerem celoevropské instituce je výhradně vláda v Kyjevě. 

Tým neozbrojených inspektorů se o vjezd na okupovaný poloostrov pokouší od čtvrtka. Ani jeden z předchozích dvou pokusů ale nebyl úspěšný a kontroloři se museli s nepořízenou vrátit zpět do svého hotelu v Chersonu, který leží asi 100 kilometrů severozápadně od Krymu. 

Tagy: Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK