Mise EU v Kábulu se stala terčem útoku, tři lidé zemřeli

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 5. 2015 18:31) - Aktuality autor: art

Útok sebevražedného atentátníka na kontrolní stanoviště u kábulského mezinárodního letiště si vyžádal tři oběti a 18 zraněných. Jeho terčem byl nejspíš konvoj evropské policejní výcvikové mise (EUPOL). Mezi mrtvými jsou dvě Afghánky a Brit z unijního vozu. 

Sebevražedný atentátník zaútočil u kábulského letiště

Sebevražedný atentátník zaútočil u kábulského letiště,zdroj: Profimedia.cz

Mluvčí EUPOL Sari Haukkaová-Konuová podle agentury AP sdělila, že při útoku byl zabit jeden člověk, který cestoval ve voze EUPOL, nebyl ale členem této mise. Národnost ani identitu oběti mluvčí neuvedla.

"Všichni členové mise, kteří byli ve vozidle, jsou na bezpečném místě a zranění neohrožují jejich životy," řekla mluvčí. Podle Haukkaové-Konuové jely v konvoji dva vozy EUPOL, útokem bylo ale zasaženo jen jedno auto. Na webu EUPOL se objevila informace, že zranění utrpěli tři členové mise cestující v zasaženém voze.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikkí oznámil, že zabity byly dvě afghánské ženy, které označil za "kolemjdoucí". Zraněno bylo podle něj osm žen, sedm mužů a tři děti. Tuto bilanci podle agentury AFP potvrdil i zástupce ředitele nedaleké nemocnice, kam byli zranění převezeni.

Podle zástupce mluvčího ministerstva vnitra Nadžíba Daniše bylo při výbuchu zasaženo jedno vojenské vozidlo a tři civilní auta. Škody výbuch způsobil i na blízkých domech a obchodech a silnice vedoucí k letištnímu terminálu je poseta ohořelými kusy mnoha aut.

Policejní mluvčí Ebadulláh Karímí podle agentury Reuters řekl, že sebevražedný útočník ve voze značky Toyota Corolla najel do konvoje zahraničních vozů na cestě vedoucí z kábulského letiště na nedalekou základnu NATO. Místo útoku bylo vzdáleno asi 200 metrů od hlavního vstupu na letiště.

Radikální hnutí Taliban stojí za většinou násilností v zemi. Ve středu večer obsadili jeho ozbrojenci jeden z kábulských hotelů, při zásahu afghánských bezpečnostních složek zahynulo nejméně 14 lidí, z toho devět cizinců. V dubnu zahájil Taliban svou letní ofenzivu.

Tagy: Afghánistán zahraničí válka v Afghánistánu terorismus a násilí

Zdroje: ČTK