Miroslav Toman přijal místo ministra zemědělství v úřednické vládě

- Aktuality autor: Michal Polák

Šéf Potravinářské komory Miroslav Toman přijal místo ministra zemědělství v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Novinářům to řekl po dnešním jednání s Rusnokem v Kramářově vile. O Tomanově možném působení ve vládě se už v minulých dnech mluvilo. Rusnok, kterého v úterý premiérem jmenoval prezident Miloš Zeman, dál pokračuje v jednáních s možnými kandidáty na ministry. O obsazení většiny postů se zatím jen spekuluje. 

Miroslav Toman

Miroslav Toman,zdroj: www.foodnet.cz

Toman novinářům řekl, že bere na vědomí, že Rusnokova vláda může trvat jen tři až čtyři měsíce. I tak se prý rozhodl nabídku, kterou mu dnes Rusnok dal, přijmout. "Je potřeba, aby ministerstvo zemědělství fungovalo dál. Já se v tom resortu pohybuju dlouhou dobu. Je to moje práce," řekl Toman novinářům na dotaz, proč nabídku přijal. Toman předpokládá, že působení vlády skončí po krátké době volbami. 

Rusnok od rána pokračuje v jednáních s možnými kandidáty na ministry. Sešel se se spisovatelem Pavlem Kohoutem, který při odchodu z Kramářovy vily nechtěl jednání komentovat. Řekl jen, že vše napíše do svého sobotního fejetonu, který vychází v jednom z českých deníků. K možnému působení v úřednickém kabinetu se nevyjádřil. Spekuluje se o tom, že mohl dostat nabídku na post ministra kultury. 

Nabídku na působení v Rusnokově vládě zatím přijal Martin Pecina, který se má vrátit na ministerstvo vnitra, a Marie Benešová (ČSSD), která míří na ministerstvo spravedlnosti. 

Nabídku na ministerský post dostal i někdejší diplomat Jan Kohout, v několika dnech se rozmyslí. Do pondělí se chce rozhodnout rovněž náměstek motolské nemocnice Martin Holcát, kterého by Rusnok chtěl do čela ministerstva zdravotnictví. Možnost pokračovat na postu ministra školství naopak odmítl ministr končící vlády Petr Fiala.

Tagy: ministerstvo zemědělství úřednická vláda

Zdroje: ČTK