Minský soud zakázal činnost organizace hájící práva vězňů

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Soud v běloruském Minsku dnes s odvoláním na údajné daňové nesrovnalosti zakázal činnost nevládní organizace Platforma, která od loňska sledovala dodržování zákonů v běloruských věznicích. Šéf Platformy Andrej Bandarenka označil verdikt soudu za projev politické svévole úřadů.

Bandarenka svou organizaci založil loni v červnu poté, co strávil téměř dva roky ve vězení. Když ho odvolací soud zbavil obvinění z hospodářských trestných činů, rozhodl se sledovat dodržování lidských práv v běloruských nápravných zařízeních a pracovních koloniích. Publikoval několik výpovědí vězňů o hromadných pokusech o sebevraždu na protest proti zvůli dozorců, letos v létě začal evidovat případy neobjasněných úmrtí v celách. 

Podle obžaloby ale Platforma porušovala platné daňové zákony, mimo jiné i tím, že na svých dokumentech uváděla nepřesnou adresu. Organizace dostala několik pokut, v červnu obdržela varování tajné policie KGB, že "diskredituje Bělorusko v zahraničí". Zasloužila se prý o to tím, že vyzvala Mezinárodní hokejovou federaci (IIHF), aby zrušila pořádání světového hokejového šampionátu v Minsku v roce 2014, pokud nebudou propuštěni běloruští političtí vězňové. 

"Už jsme si zvykli, jak u nás soudy rozhodují," komentoval dnes Bandarenka rozhodnutí soudu v rozhovoru pro agenturu BelaPAN. "Teď ale na svém příkladu můžeme mezinárodní veřejnosti ukázat, jak běloruské úřady pronásledují organizace zabývající se ochranou lidských práv, jak se u nás dodržují občanská práva," dodal. 

Bandarenka před soudem prohlásil, že bude ve svých aktivitách pokračovat, proti rozsudku se odvolá a v případě nutnosti se obrátí na Evropský soud pro lidská práva.

Tagy: soud Bělorusko vězni Minsk

Zdroje: ČTK