Ministryně se nechá veřejně očkovat proti prasečí chřipce

- Aktuality autor: red

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se nechá očkovat proti prasečí chřipce. Ve středu navštíví Fakultní nemocnici Bulovka včetně vakcinačního centra.

V závěru návštěvy se nechá naočkovat proti pandemickému typu chřipky. Sdělila to tisková mluvčí Bulovky Sabina Petrtýlová.

Vakcínu si nechá aplikovat veřejně za přítomnosti novinářů a televizních kamer, aby ujistila veřejnost o bezpečnosti očkovací látky. Vakcínu někteří laici i lékaři zpochybňují.

Podle posledních údajů ministerstva se do 7. ledna zatím využila asi čtvrtina dávek, které jsou nyní v Česku k dispozici. V tuzemsku je 238 tisíc vakcín, použilo se jich 55 000.

Ministryně se již dříve nechala před kamerami naočkovat proti sezonní chřipce. V půli října si spolu s ní nechali aplikovat vakcínu také hlavní hygienik ČR Michael Vít a další tři ministerští náměstci.

Vakcínu jim aplikoval předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Jurásková chce přimět lidi ke stejnému rozhodnutí. Je členkou ústředního krizového štábu, takže patří mezi lidi z klíčových profesí, kteří jsou spolu s rizikovými pacienty a zdravotníky vybráni pro bezplatné, státem hrazené očkování.

Pro očkování jsou navrženi i další čtyři lidé z jejího úřadu. Stejný úmysl nechat se očkovat oznámil již dříve třeba také ministr obrany Martin Barták. Naopak prezident Václav Klaus se očkovat nedá. "Pan prezident se ze zásady nikdy nenechává předem očkovat proti chřipce. Neudělal to ani tentokrát," sdělil mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Očkování nepodstoupí ani předseda vlády Jan Fischer. Očkovat se nenechává ani proti běžné chřipce.

Tagy: chřipka ministryně

Zdroje: ČTK