Ministryně navštívila Nejvyšší soud, jednala o problémech justice

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Reforma státního zastupitelství a sjednocování judikatury v návaznosti na nový občanský zákoník patří k prvořadým úkolům současné justice. Shodli se na tom představitelé justice při dnešním prvním setkání s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, které se uskutečnilo na Nejvyšším soudu v Brně, řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

Helena Válková

Helena Válková,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Cílem setkání bylo vymezit problémy, které současnou justici zatěžují, a nalézt základní shodu na jejich řešení. K dalším problémovým okruhům patří otázky civilního i trestního procesu, organizace a systemizace soudní soustavy, stejně jako platy soudců a dalších zaměstnanců justice.

Dnešní pracovní schůzky s Válkovou se zúčastnili představitelé obou nejvyšších i některých krajských soudů, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a představitelé Soudcovské unie a Unie státních zástupců. Válková na Nejvyšší soud přijede znovu ve čtvrtek, kdy by se také měla obšírněji vyjádřit k otázkám justice.

V koaliční smlouvě nové vlády se v oblasti práva a právního státu hovoří například o samosprávě justice a novém zákonu o státním zastupitelství, který zajistí nezávislost žalobců, mimo jiné zavedením funkčních období a omezením možnosti odvolání. Vláda chce například také posílit alternativní formy trestu a omezit dopady exekucí.

Tagy: ministryně spravedlnosti

Zdroje: ČTK