Ministryně Jourová vysoudila 2,7 milionu. Peníze chce dát dětem a na charitu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 10. 4. 2014 13:41) - Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová vysoudila za ušlý zisk kvůli její někdejší nezákonné vazbě v souvislosti s kauzou Budišov 2,7 milionu korun. Rozsudek není pravomocný. Jourová se nechala slyšet, že pokud peníze nakonec skutečně dostane, je rozdělí mezi své děti a část věnuje na charitu. Zhruba půl milionu by mohlo získat třebíčské sdružení pro mentálně postižené.

Věra Jourová

Věra Jourová,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Soud Jourové již dříve nepravomocně uznal náhradu více než 3,6 milionu korun za ušlý zisk a výdaje na obhajobu v souvislosti se stíháním v kauze Budišov. Městský soud ale rozhodnutí zrušil a kauzu obvodnímu soudu vrátil. Původní částka se při současném procesu snížila zhruba o milion korun. 

Spor se týkal výše odměn, které měla Jourová získat jako součást týmu expertů společnosti MWH podílejících se na poradenství v zakázkách na projekty EU v různých zemích, na což měla uzavřenou smlouvu. Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj však byla vzata do vazby. Firma nevěděla, co se děje, nemohla s Jourovou komunikovat a smlouvu proto ukončila. 

V projektu pak byla Jourová nahrazena někým jiným. "Soud vyšel z toho, že je dána příčinná souvislost mezi ušlým ziskem na straně žalobkyně, která nemohla v rámci tohoto projektu působit, neboť byla vzata do vazby," uvedla soudkyně Lucie Šternová. Za hlavní důkazy soudkyně považovala znalecké posudky a výpovědi svědků. 

"Je to pro mě satisfakce," řekla dnes novinářům Jourová, postěžovala si však na délku soudních řízení. Její případ se táhne již pět let. "Když jsem náhradu škody velmi nutně potřebovala, když jsem na tom skutečně byla velmi zle, když mi zkrachovalo živobytí, tak jsem tu pomoc neměla. Přišlo to nyní, jsem tomu ráda," uvedla. Úspěch Jourové udělal radost i jejímu stranickému šéfovi Andreji Babišovi. "Já jsem rád. Je to dobré. Paní ministryně má skvělý rok, povedlo se jí skoro všechno," uvedl. 

Podle jejího advokáta Václava Vlka si soud obstaral všechny důkazy a pečlivě je vyhodnotil, což mu nařídil soud odvolací. "Nemám k tomu co dodat více, než že to je dobré rozhodnutí soudu. Myslím si, že rozsudek obstojí i u odvolacího soudu," uvedl. 

Ministerstvo spravedlnosti zatím nechce nepravomocný rozsudek a další postup v kauze komentovat, protože nemá k písemné vyhotovení verdiktu. "Teprve z písemného vyhotovení rozsudku bude zřejmé, jakým způsobem se soud vypořádal s procesní obranou žalovaného státu," vysvětlila mluvčí Kateřina Hrochová. Ministerstvo po soudu chtělo, aby žalobu zamítl. 

"Domnívám se, že jestli bude jednat (ministerstvo) jako pečlivý hospodář, tak se už odvolávat nebude," reagoval po vynesení rozsudku Vlk. Kriminalisté Jourovou obvinili v říjnu 2006 za to, že údajně přijala od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za prosazení dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno s tím, že skutek, pro který byla obviněna, se nestal. Jourová strávila ve vazbě více než měsíc. 

Tagy: Praha Obvodní soud

Zdroje: ČTK