Ministru Fialovi věří koalice i experti

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Ministerstvo školství má ode dneška nového šéfa, prezident jmenoval do funkce akademika a politologa Jiřího Fialu. Na post jej navrhnul premiér Petr Nečas (ODS), v resortu tak po odchodu exministra Josefa Dobeše (VV) končí měsíc panující bezvládí.

Nestraník Fiala má podporu koalice, kladně se o něm vyjádřila i ČSSD a odborníci z akademické obce. Čeká na něj ale řada problémů, musí například zrychlit čerpání z evropských fondů, vypořádat se se škrty či provést reformu vysokých škol.

"Nemohu slíbit žádné zázraky," prohlásil hned při svém uvedení do funkce Fiala. "Jsem poslední, kdo by si myslel, že může všechny (problémy) vyřešit, ale slibuji, že funkci budu vykonávat z plných sil," uvedl také při svém jmenování na Pražském hradě.

Prezident Václav Klaus se ale nechal slyšet, že věří, že se tato významná funkce dostává do správných rukou. Plnou podporu vyjádřil novému ministrovi i předseda vlády, který Fialu označil za svého osobního nominanta.

Fiala prý musí vytvořit dobré týmy

Na někdejšího rektora Masarykovy univerzity v Brně ale čekají nelehké úkoly. Zřejmě nejakutnější je zpožděné čerpání evropských fondů. Na to spoléhají hlavně vysoké školy a vědecké ústavy, které by mohly z EU čerpat miliardy. Ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva řekl, že Fiala musí urychleně vytvořit dobré týmy, které se na čerpání prostředků z evropských fondů vrhnou.

Vědci si od Fialy slibují také změnu financování vědy. Současnou metodu rozdělování peněz podle výsledků, přezdívanou kafemlejnek, badatelé velmi kritizují. "To bych mu připočetl ke cti, že už nějakou dobu hovoří o tom, že kafemlejnek je třeba stopnout, protože deformuje českou vědu," uvedl šéf Akademie věd Jiří Drahoš.

Ve vládě prý bude mít potíže

Na Fialu čeká i reforma vysokých škol, kterou jako akademik sám kritizoval. Změnit musí i financování regionálního školství. Senátor a školský expert ČSSD Marcel Chládek kvůli tomu posílá novému ministrovi dopis s otázkami, jak chce tyto problémy vyřešit. Fialu nicméně označil za fundovaného odborníka, ve vládě prý ale bude mít jako nestraník potíže.

Fiala nastoupil do funkce v den, kdy začaly kritizované státní maturity, po jejichž obměně také volají někteří školští odborníci. Ministr bude muset rozhodnout i o škrtech ve školství, ještě letos musí uspořit 2,5 miliardy. Většinu peněz přitom bude muset nejspíš vzít z platů učitelů.

Tagy: koalice experti fiala ministerstvo podpora školství

Zdroje: ČTK