Ministři zahraničí Evropské unie dají hlavy dohromady v řešení egyptské krize

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ministři zahraničí Evropské unie mají hovořit o egyptské krizi ve středu v Bruselu. Podle agentury DPA to dnes uvedli diplomaté na okraj konzultací velvyslanců unijních členských států. Na možnost omezení evropské pomoci Egyptu, o kterém by se šéfové diplomacií mohli dohodnout, zareagoval ministr zahraničí Saúdské Arábie příslibem, že arabské a muslimské státy nahradí Egyptu jakýkoli takto vzniklý výpadek finanční pomoci. 

Očekává se, že ministři zahraničí unijních zemí odsoudí násilí v Egyptě a rozhodnou o zvýšení ekonomického tlaku na egyptskou vládu. Na mimořádné schůzce by se mohli dohodnout například na zmrazení finanční pomoci EU i na pozastavení dodávek zbraní z unijních států.

"Říkám na adresu těch, kdo už ohlásili zastavení pomoci Egyptu nebo se ohánějí takovou hrozbou, že arabské a muslimské státy jsou bohaté na lidi i na zdroje a nebudou se zdráhat nabídnout Egyptu pomocnou ruku," citovala saúdskoarabská agentura SPA prohlášení ministra zahraničí Saúdské Arábie Fajsala ibn Abdal Azíze Saúda. 

Ten zároveň obvinil západní státy, že svou kritikou egyptské armády nepřímo podněcují násilnosti islamistů. Saúdská Arábie plně podporuje egyptské vojenské vládce od začátku července, kdy armáda sesadila prvního svobodně zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího. Podle tvrzení Rijádu předcházející masové protesty proti Mursímu jasně prokázaly, že ztratil legitimitu. 

Po nedělním setkání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem princ Fajsal varoval Západ před vyvíjením tlaku na Egypt jako před krokem, kterým se ničeho nedosáhne. 

Arabské monarchie v Perském zálivu znepokojil nástup Muslimského bratrstva k moci v Egyptě po revoltě z roku 2011, při níž byl svržen jejich dlouholetý spojenec Husní Mubarak. Obávají se, že islamistické skupiny chtějí rozšířit svůj vliv i do jejich zemí. 

Po červencovém Mursího svržení armádou slíbily Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Kuvajt pomoc Egyptu ve výši 12 miliard dolarů (zhruba 232 miliard korun). 

Evropská unie loni Egyptu přislíbila pomoc ve výši pěti miliard eur (téměř 130 miliard korun). Už nyní ale pomoc do Egypta zjevně neplyne. Podle DPA buď Egypt neplní příslušné podmínky, nebo o pomoc nepožádal. 

Tagy: Egypt Evropská unie

Zdroje: ČTK