Ministři bojují o finance pro své resorty. Celkem si řekli o 16 miliard

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Jednotlivá ministerstva požadují, aby se výdaje v příštím roce navýšily o 16 miliard. Novináře o tom informoval ministr financí Andrej Babiš. Deficit zůstane na 100 miliardách korun. Vyšší příjmy mají obstarat lepší výběr daní a peníze ze státních firem. 

Jan Mládek (zcela vpravo), Michaela Marksová a Marcel Chládek

Jan Mládek (zcela vpravo), Michaela Marksová a Marcel Chládek,zdroj: isifa/MAFRA/Ladislav Němec

"Držíme to, co jsme řekli. Vidím obrovský potenciál v zefektivnění státní pokladny a zapojení dalších státních institucí do celkového řízení likvidity státu, kdy jsme de facto dobrým investováním vydělali asi 147 milionů korun," uvedl Babiš. Do roku 2015 se podle něj dluh nezmění, poměrově dokonce klesne ze 43 procent na 40 procent HDP. 

Ministr financí má po úterku za sebou mimo jiné schůzku s ministrem vnitra Milanem Chovancem, ministrem školství Marcelem Chládkem a ministrem dopravy Antonínem Prachařem. "Pan Chládek si odnesl 2,2 miliardy navíc, pan Chovanec téměř tři miliardy," uvedl ministr financí. Další téměř miliardu do rozpočtu získal ministr dopravy Antonín Prachař. Babiš v této souvislosti uvedl, že na navýšení platů policistů a hasičů ze 3,5 procenta na pět procent, jak žádá Chovanec, potřebuje najít ještě jednu miliardu korun.

Tagy: ministři státní rozpočet

Zdroje: ČTK