Ministrem zemědělství bude šéf Potravinářské komory Toman, Babiš má radost

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministrem zemědělství úřednické vlády Jiřího Rusnoka by se měl stát současný prezident Potravinářské komory (PK) Miroslav Toman. Informaci dnes potvrdil zdroj blízký vedení Agrární komory. Vyjádření Tomana se zatím nepodařilo sehnat. Mluvčí PK Dana Večeřová nechtěla informaci komentovat. Toman by v čele ministerstva zemědělství nahradil Petra Bendla (ODS).

Miroslav Toman

Miroslav Toman,zdroj: foodnet.cz

"Je to pravda, je to na sto procent," uvedl zdroj na dotaz, zda má být novým šéfem MZe opravdu Toman. 

"Pan Toman je určitě dobrý odborník na zemědělství a potravinářství. Dělá to dlouho a rozumí tomu," komentoval zprávu o údajném novém ministrovi nejmocnější podnikatel českého agropotravinářství, majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš. 

Syn aparátčíka napojený na nechvalně proslulého ministra Grossovy vlády

Toman stojí v čele komory od podzimu 2007, loni v květnu byl do jejího čela znovuzvolen na čtyřleté období. V letech 2002 až 2006 byl náměstkem ministerstva zemědělství, kam ho přivedl ministr Jaroslav Palas (ČSSD). Po odchodu z MZe pracoval v rodinné firmě Agrotrade, působící v zemědělství a potravinářském průmyslu. Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství. 

Toman v současnosti zasedá také v představenstvu Hospodářské komory ČR, Agrární komory ČR a je členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Během své kariéry mimo jiné pracoval v letech 1996 až 2001 jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě. 

Server Aktuálně.cz loni v říjnu uvedl, že Tomanův bratr Zdeněk, který je předsedou představenstva Agrotrade, přispěl 150.000 korun na prezidentskou kampaň Miloše Zemana. Podobně měl budoucímu prezidentovi přispět také místopředseda představenstva firmy Ivan Kozel. 

Bendl je v čele ministerstva zemědělství od října 2011. Do funkce nastoupil poté, co byl odvolán jeho předchůdce a spolustraník Ivan Fuksa.

Tagy: ministerstvo zemědělství úřednická vláda

Zdroje: ČTK