Ministr Vondra rázně reagoval na "přepadení" redakce ČT

- Aktuality autor: red

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) postavil kvůli pátečnímu zásahu v budově České televize mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu. Informoval o tom mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle Vondry byl zákrok neadekvátní dané situaci. Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu.

Desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla včera večer do budovy České televize. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Prohlídka kanceláří

Téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří, odkud před půlnocí odnesli pytle s technikou a dokumenty tří redaktorů.

Po rozhovoru s náčelníkem Vojenské policie brigádním generálem Vladimírem Ložkem ministr obrany rozhodl o jeho postavení mimo službu až do vyšetření případu, uvedl Pejšek.

"Dále budou postaveni mimo službu plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář, kteří jsou přímo odpovědni za způsob provedení policejního zásahu," dodal.

Podle šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka je demonstrace síly, kterou vojenští policisté předvedli, naprosto nepřijatelná.

Tajný nebo odtajněný?

Zabavili počítače, zápisky, kazety, vizitky a čísla redaktorů, kteří pracují na kauzách dotýkajících se ministerstva obrany.

Spis v roce 2007 vedl k odchodu bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka z funkce. Rožánek měl dokument nebo jeho kopii k dispozici a informoval o něm v České televizi.

Rožánek v rozhovoru pro server iHNed.cz, pořízený několik hodin před policejním zásahem, uvedl, že v době, kdy materiál získal, tedy počátkem letošního roku, věděl, že je odtajněný.

Údajně mu to potvrdil i ministr obrany. Nyní prý už dokument nemá. "Pravděpodobně jsem ho vyhodil se starými papíry. Já to odvysílal a tím ten dokument už pro mě neměl žádnou cenu, abych ho dál schovával," dodal.

Zdroje: ČTK