Ministr Toman chce Evropskou komisi přesvědčit o značení výrobce a původu potravin

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ministr zemědělství Miroslav Toman chce v nejbližší době navrhnout v Evropské komisi, aby byl na všech potravinářských výrobcích uveden údaj, podle kterého by se dal jasně identifikovat výrobce i země původu výrobku. Údaje musí být srozumitelné a jednoznačné, aby bylo možné snadno identifikovat a dohledat výrobce. Návrh má podporu Tomanova polského resortního kolegy Stanisława Kalemby. ČTK to dnes po jednání obou ministrů sdělila ředitelka komunikace ministerstva zemědělství Dana Večeřová.

Miroslav Toman

Miroslav Toman,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Cílem iniciativy je to, aby v případě porušení legislativy mohl být uplatněn zákaz dovozu výrobků od konkrétního dovozce. Oba ministři, kteří navštívili zemědělský a potravinářský veletrh Polagra, jednali také o spolupráci mezi českými a polskými dozorovými úřady v oblasti kvality a bezpečnosti potravin. "Jsem přesvědčen, že tím můžeme zmírnit vzájemnou nedůvěru týkající se kvality prováděných kontrol," uvedl Toman. 

Toman požaduje, aby nebyla tolerována žádná závažná pochybení a nebyly v takovém případě utajovány žádné informace. Tuto nulovou toleranci podpořil Kalemba v souvislosti s kauzou masokostní moučky, kterou se prý hospodářská zvířata v Polsku dlouhodobě nelegálně krmí. 

Polské potraviny stíhá na českém trhu řada afér. Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.

Tagy: české potraviny

Zdroje: ČTK