Ministr Prachař odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Kočicu

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) dnes odvolal generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Pavla Kočicu. Řízením organizace dočasně pověřil ředitele úseku výstavby Jiřího Mayera. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Kromě Kočici z vedení organizace odešel šéf interního auditu Vladimír Měšťan, kterého dočasně nahradil kontrolor z ROP Severozápad Stanislav Klika. Dále ŘSD opustí šéf kanceláře generálního ředitele Jiří Bezrouk. 

Antonín Prachař

Antonín Prachař,zdroj: Isifa.com

Klika na ředitelství silnic přišel s mandátem zkontrolovat postup Ředitelství silnic a dálnic v soudních sporech se stavební firmou Eurovia CS, řekl Prachař. "Jsou tam některé záležitosti, které jsou v mých očích pochybení útvaru vnitřního auditu," dodal s poukazem na desítky milionů korun, které ŘSD nedokázalo kvůli promlčení po stavebních firmách vymoci. 

Jen u první arbitráže z loňského října stát přišel o téměř 170 milionů korun. Stát po firmách původně nárokoval 180 milionů korun, větší část z toho ale podle rozhodců byla už promlčená. Eurovia, Skanska a Porr tak nakonec měly zaplatit jen 12,5 milionu korun. 

Podobně jako Klika byl i Mayer řízením pověřený do konce dubna. Do té doby bude audit hotový a nové vedení ŘSD bude vybráno ve výběrovém řízení, předpokládá Prachař. Ministr se podle informací ČTK zúčastnil dnešní ranní porady vedení ŘSD, kde personální změny oznámil. 

Změna byla avizovaná ještě před Prachařovým nástupem do funkce

Odvolání Kočici, kterého do funkce dosadil Prachařův předchůdce Zdeněk Žák (SPOZ), avizoval současný šéf dopravního resortu ještě před svým jmenováním do funkce. Zároveň s tím uvedl, že je ochoten na ŘSD vzít zpět odvolanou šéfku úseku kontroly kvality staveb Miloslavu Pošvářovou, kterou krátce před jmenováním nové vlády odvolal právě Kočica. 

Odvolání Bezrouka a Měšťana, které podle informací Prachař prosazuje, je v pravomoci nově pověřeného ředitele. Ministr dopravy totiž rozhoduje pouze o obsazení pozice generálního ředitele. Pravomoc jmenovat šéfy jednotlivých úseků potom oficiálně náleží řediteli ŘSD. 

Většina sporů ŘSD se společností Eurovia se týká dálnice D47 u Ostravy. Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku vypukl v roce 2011, kdy ŘSD na poškozených úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Podle ŘSD zhotovitel, společnost Eurovia, nedodržel domluvený postup stavby a většina vad vznikla použitím nekvalitního podkladového materiálu. Eurovia to odmítá s tím, že použitý materiál si objednalo ŘSD. Kvůli poškozování dobrého jména na něj v minulosti podala žalobu. 

Tagy: odvolání ministerstvo dopravy Ředitelství silnic a dálnic

Zdroje: ČTK