Ministr práce Drábek končí v úřadu, Klaus přijal jeho demisi

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) dnes skončil ve svém úřadu. Prezident Václav Klaus přijal jeho demisi, kterou mu na Hrad přinesl premiér Petr Nečas (ODS). V tiskovém prohlášení to uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat. 

Klaus přijímá demisi ministra Drábka od premiéra Petra Nečase

Klaus přijímá demisi ministra Drábka od premiéra Petra Nečase,zdroj: Mediafax

Drábek už na začátku října oznámil, že z vlády koncem měsíce odejde kvůli kauze svého letitého blízkého spolupracovníka a někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky. Toho policie obvinila z podplácení při jedné ze zakázek. Drábek už několikrát zopakoval, že je přesvědčen o Šiškově nevině. Z funkce ho ale odvolal. 

TOP 09 na Drábkovo místo navrhla bývalou senátorku a Drábkovu poradkyni Ludmilu Müllerovou. Nečas chce o jejím angažmá ve vládě rozhodnout poté, až se s ní setká. Termín schůzky záleží podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga na premiérovi. "Doufám, že to učiní co nejdřív, aby nebylo napětí na ministerstvu," řekl Schwarzenberg novinářům po dnešním jednání vlády. Nečas dopoledne na Hrad odnesl Drábkovu demisi, po setkání s Klausem ale s novináři nehovořil a k budoucnosti ministerstva práce se nevyjádřil. 

Někdejší politička KDU-ČSL a TOP 09 Müllerová před deseti lety působila na ministerstvu práce a sociálních věcí jako náměstkyně, pak byla zvolena do Senátu a po odchodu z horní parlamentní komory pracovala jako Drábkova poradkyně. Podle opoziční ČSSD není Müllerová zárukou toho, že se podezřelé zakázky na ministerstvu práce vyšetří. 

Drábek vyklidil kancelář

Drábek už si sbalil v úřadu své věci a vyklidil kancelář. Poslední den v práci ministr trávil na jednání vlády, která měla na programu jeden jeho bod. 

Müllerová a Drábek se už v minulých dnech připravovali na to, že se v čele ministerstva vymění. "Předávání zkušeností a nabytých informací pro mě bylo mnohem jednodušší, protože Ludmila Müllerová se mnou spolupracovala poměrně úzce. My jsme byli v kontaktu i v minulých měsících. V tomto ohledu to mám jednodušší, protože byla průběžně informována o tom, co se na ministerstvu dělo," řekl dnes Drábek České televizi. 

Müllerová uvedla, že chce pokračovat ve změnách, které v sociální politice zahájil odcházející ministr. Drábek sám podle ní "do určité míry prověřil" některé věci, které organizoval exnáměstek Šiška a neshledal nic nezákonného či v rozporu s dobrou praxí. "Kdybych já na něco narazila, tak by nepochybně audit přicházel do úvahy," řekla už dříve novinářům. Hájila také kritizovaný program sKaret, které prý mají své opodstatnění.

Tagy: hrad náměstek demise

Zdroje: ČTK