Ministr obrany podpoří zákon pro rušení vojenského újezdu Brdy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) je pro rušení vojenského újezdu Brdy, které připravují ministerstva obrany, vnitra a životního prostředí už 2,5 roku. Zákon o vojenských újezdech chce obhájit v prvním čtení na březnové schůzi Sněmovny. 

Martin Stropnický

Martin Stropnický,zdroj: isifa/MAFRA/jiří salik sláma

Návrh příští týden předloží spolu s náčelníkem generálního štábu poslancům sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Novinářům to řekl ministr, který dnes v Brdech jednal se zástupci obcí a vedení Plzeňského a Středočeského kraje.

Plzeňský kraj podporuje návrh ministerstev, tedy rozdělení katastrů mezi obce obou krajů, tedy návrat k historickým hranicím krajů i obcí před vznikem vojenského prostoru. Středočeský kraj chce naopak újezd zachovat a dále a o jeho transformaci dále jednat.

"Předpokládám, že ve Sněmovně k tomu bude bohatá diskuze. Důležitým krokem bude, že to půjde ještě před začátkem březnové schůze do příslušného výboru (pro obranu a bezpečnost)," uvedl Stropnický. Diskuze na výboru podle něj řekne, kam se bude ubírat podpora politických stran.

"Ve hře je jedna zásadní změna a já bych velmi nerad, aby k ní došlo. Považoval bych to za chybu. Tedy to, co navrhují oponenti návrhu, abychom Brdy nechali, ještě o nich diskutovali a zmenšili hranice ostatních vojenských újezdů," uvedl ministr. Zmenšení hranic ostatních újezdů je podle něj správný krok, ale vyjmutí Brd, jejich konzervaci a návrat k "široké nekonečné diskuzi" by považoval za chybu.

Tagy: Ministerstvo obrany brdy

Zdroje: ČTK