Ministr Kuba: Jsem připraven přijmout odpovědnost

- Aktuality autor: Danica Klein

Ministr průmyslu a první místopředseda ODS Martin Kuba řekl, že pokud ho strana vyzve, je připraven převzít po Petru Nečasovi (ODS) funkci premiéra. Píšou to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) a Hospodářské noviny (HN). Kuba to prohlásil ještě předtím, než Nečas v neděli večer oznámil, že dnes rezignuje na svou funkci v souvislosti s kauzou šéfky svého kabinetu Jany Nagyové. 

Martin Kuba

Martin Kuba,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud by jednání došla do stavu, kdy je pokračování možné jen s jiným premiérem, tak je pro mě klíčový názor ODS. Pokud bych byl vyzván, tak musím být připraven a jsem připraven tu odpovědnost nést," odpověděl ministr na otázku, jestli by vládu vedl. 

Pro ODS je podle něj v tuto chvíli základní prioritou udržení současného koaličního projektu. "Zaznamenal jsem jak ze strany hnutí LIDEM, tak TOP 09 zájem na udržení koalice, ten samý zájem trvá na straně ODS," řekl HN Kuba. Dodal, že důležité budou podmínky, za nichž si koaliční partneři spolupráci dokážou představit. 

Nečas v neděli uvedl, že chce, aby koalice pokračovala s premiérem nominovaným za ODS. O Kubově úloze se spekuluje už delší dobu. 

Kuba je členem ODS od roku 2003, od roku 2008 je předsedou jihočeské ODS. Loni v listopadu se stal prvním místopředsedou ODS, když na kongresu ODS v Brně porazil dosavadní první místopředsedkyni strany Miroslavu Němcovou.

Tagy: ODS demise premiéra ministr průmyslu

Zdroje: ČTK