Ministr kritizuje vedení ZČU za dohodu s exděkanem práv

- Aktuality autor: red

Ministr školství Josef Dobeš (VV) v pátek kritizoval postup rektora Západočeské univerzity Josefa Průši, který se ve čtvrtek s exděkanem plzeňských práv Jaroslavem Zachariášem dohodl na návrhu na smír.

"Požadavky pana Zachariáše, mezi kterými má být i odstupné ve výši pětadvaceti děkanských platů, to znamená částky až dvou milionů korun, považuji za zcela amorální," uvedl Dobeš. 

Univerzitou, respektive její právnickou fakultou loni v září otřásla aféra s takzvanými rychlostudenty a některými podivně udělenými tituly. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí již dříve odstoupili nejen proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič, ale právě i děkan Zachariáš. 

Ministerstvo v tiskové zprávě zveřejněné na webu úřadu uvedlo, že Dobeš by případnou dohodu mezi ZČU a Zachariášem vnímal jako posilování pozic těch, kteří školu poškodili. "Požadavky na mimosoudní vyrovnání (ministr) chápe jako způsob obohacování se na úkor prostředků univerzity," stojí v prohlášení. 

Průša ve čtvrtek podrobnosti návrhu na smír nezveřejnil. Podle dostupných informací ale požaduje Zachariáš ve svém návrhu jako kompenzaci 25 děkanských platů, což je kolem dvou milionů korun. Rektor pouze sdělil, že se univerzita Zachariášovi, který vloni dostal výpověď, nebude omlouvat. Spor strany vedly právě kvůli okamžité výpovědi, kterou exděkan dostal vloni v říjnu od nového vedení práv kvůli skandálům, jež se na fakultě začaly objevovat. 

V písemném návrhu, s nímž Zachariáš na schůzku s Průšou přišel, po ZČU v mimo jiné žádá, aby prohlásila pro soud, že neexistuje důvod pro okamžité zrušení jeho pracovního poměru. Dále chce, aby rektor řekl, že fakulta pochybila, když rozhodla o okamžité výpovědi. Požaduje úhradu nákladů řízení určené soudem. Z návrhu plyne, že je připraven se dohodnout na ukončení pracovního poměru. Průša neřekl, zda ZČU na nějaké Zachariášovy podmínky přistoupila. Popřel ale, že by univerzita protistraně nabídla finanční vyrovnání. 

Ministr označil informace o mimosoudním vyrovnání za krajně znepokojující. Podle něj je zcela nepřijatelné, aby vedení univerzity jakýmkoliv způsobem ustupovalo lidem, "kteří zjevně poškodili jméno Západočeské univerzity v Plzni a současně dobré jméno českého vysokého školství".

Dobeš chce, aby bylo vyšetřování skandálů na ZČU dotaženo do konce. Když nebudou veřejně pojmenováni viníci a rozkryty podrobnosti případu, hrozí, že bude otřesena důvěra společnosti v základní mravní hodnoty a spravedlnost, prohlásil ministr, který opakovaně vyjádřil podporu akreditační komisi. Je prý připraven podpořit veškeré její kroky, které povedou ke kvalitnějšímu vysokoškolskému vzdělávání. 

Praktiky, které se dříve objevovaly na právnické fakultě v Plzni, podle něj nesmí mít v českém vysokém školství místo. "Pokud by ministerstvo zjistilo náznak něčeho podobného na jiné vysoké škole, bude postupovat tvrdě," dodal Dobeš.

Zdroje: ČTK