Ministr Besser zatajoval nemovitost na Floridě za 4,3 milionu korun!

- Aktuality autor: Michal Polák

Ministr kultury Jiří Besser v přehledu svého majetku neuvedl účast ve společnosti Comoros Group, která je registrovaná ve Spojených státech a vlastní nemovitost na Floridě za zhruba 230.000 dolarů (4,3 milionu korun). Besser to potvrdil v tiskové zprávě zaslané v reakci na zjištění serveru Deník Insider.

Dalšími podílníky podniku jsou dva Besserovi přátelé, s nimiž se údajně zná od dětských let; za opomenutí uvést majetek v přiznání je prý "připraven nést odpovídající zákonné následky".

"Jsem stále veden jako společník Comoros Group, LLC, což jsem si osobně ověřil při nedávné návštěvě USA, a to přesto, že jsem již dříve informoval společníky o mém úmyslu ze společnosti vystoupit. Po tomto zjištění jsem zadal svým právníkům, aby tento formální úkon vyřešili co nejdříve," uvedl Jiří Besser.

Neuvedl do majetkového přiznání

Deník Insider napsal, že ministr Besser své angažmá v Comoros Group v rozporu se zákonem neuvedl v majetkovém přiznání, které sepisují členové vlády a poslanci sněmovny. Nikde se prý nezmínil ani o nemovitosti na Floridě. Zmínka o těchto dvou věcech údajně chybí také v přiznání, které musel podávat jako starosta Berouna, jímž byl do svého vstupu do vlády v roce 2010.

Společnost Comoros Group, LLC podle Bessera nikdy nevyvíjela žádnou podnikatelskou činnost a nevytvářela žádný zisk. K účasti ve firmě ho prý v roce 2009, tedy v době, kdy byl rozhodnutý odejít z veřejné sféry, oslovil dlouholetý přítel s žádostí o pomoc. "Byt byl financován hypotečním úvěrem a z formálních důvodů bylo nutné, aby společnost vlastnili minimálně tři podílníci," prohlásil ministr.

Za své pochybení se Besser veřejně omluvil a oznámení o majetku prý doplní. Besser je ministrem kultury od loňského roku.

Tagy: kultura florida besser

Zdroje: ČTK