Ministerstvo zdravotnictví plánuje nový druh pojištění, inspirovalo se v Holandsku

- Aktuality autor: Michal Polák

Poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek plánuje podle serveru Týden.cz zavedení nového typu zdravotního pojištění, takzvaného nominálního.

Skládat by se mělo ze dvou částí - první se strhává z platu a závisí na příjmu klienta, druhou si stanoví pojišťovna sama podle toho, jak potřebuje, uvedl web.

Takové pojištění podle něj mají například v Nizozemsku. "Je to dvousložkové pojištění. Skládá se z fixní části, která se lidem procentuálně strhává z platu podle výše jejich příjmu, a z nominální části. Tu si jednou za rok vyhlásí sama pojišťovna podle toho, kolik peněz zrovna potřebuje," cituje server Vepřeka.

Od dob, co v Nizozemsku tento typ pojištění mají, se podle poradce ministra Leoše Hegera (TOP 09) snaží pojišťovny lépe hospodařit. Mají současně další nástroj, jak bojovat v tvrdé konkurenci o klienty. "Pojišťovna musí vymyslet takovou sumu, která jí bude stačit na hospodaření a která současně neodradí klienty," uvedl Vepřek. Nominální složka pojištění se podle něj vyhlašuje jednou za rok. Je povinná pro všechny klienty nad 18 let. "Platí si ji i důchodci, nezaměstnaným ji hradí sociálka," řekl poradce.

Nominální pojištění

Šéf Zdravotní pojišťovny Metal - Aliance Vladimír Kothera podle Týdne.cz s nominálním pojištěním souhlasí. Současně ale upozorňuje na paradox - přestože se uvažuje o nominálním pojištění, které by si mohly pojišťovny stanovit samy, vybírat by si ho nemohly. Ministerstvo zdravotnictví prý totiž počítá s jednotným inkasním místem, kam by se shromažďovaly kromě pojistného také daně. Úředníci by pak peníze rozdělili a poslali jednotlivým úřadům a organizacím.

Týden.cz píše, že léčení loni stálo zase víc než o rok dříve, na zdravotní péči se poslalo více než 300 miliard korun. "Křivka výdajů strmě stoupá, příští rok nebude výjimkou. Pokud nenastane nic dalšího, jen kvůli nové sazbě DPH a růstu platů budeme potřebovat o třináct miliard víc," cituje náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska.

Odborníci tak vymýšlejí, jak dostat do rozpočtu ještě víc peněz. Původně prý ministerstvo plánovalo, že by mohly pojišťovny vytvořit dceřiné společnosti a nabízet přes ně komerční připojištění. Platit se z něj měl nadstandard - třeba dražší materiály nebo výkony u zubaře. "Teď ale plány mění. Podle expertů totiž připojištění kasu nezachrání," uvedl Týden.cz.

Tagy: pojištění

Zdroje: ČTK