Ministerstvo spravedlnosti odeslalo žádost o vydání Pitra

- Aktuality autor: red

Ministerstvo spravedlnosti v pátek odeslalo žádost o vydání Tomáše Pitra k výkonu trestu ze Švýcarska do České republiky. Učinilo tak osm dní před skončením osmnáctidenní lhůty, kterou pro podání žádosti mělo.

Ministerstvo to uvedlo na svých webových stránkách. Švýcarská policie zadržela kontroverzního českého podnikatele 26. července v hotelu Kempinski v rekreačním středisku Sv. Mořic. 

"Ministerstvo spravedlnosti komunikovalo na pracovní úrovni s experty švýcarského spolkového úřadu pro justici, s nimiž si průběžně upřesňovalo všechna specifika a požadavky, jež jsou podle švýcarských orgánů pro účely posouzení případného vydání Tomáše Pitra do České republiky nutné," píše na webu ministr Jiří Pospíšil. Dodal, že švýcarská strana lhůtu pro posouzení žádosti stanovenou nemá. 

Pitr byl v České republice dvakrát pravomocně odsouzen. Poprvé se tak stalo za daňové delikty v roce 2006, Pitr však k výkonu pětiletého trestu do věznice nenastoupil, uprchl a skrýval se v zahraničí.

Letos v dubnu byl pak podnikatel pravomocně odsouzen v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Soud zrušil jeho předchozí pětiletý trest a udělil mu souhrnný trest šest let vězení. Pitr se spolupachatelem vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přesahující 700 milionů korun. 

Pitr vydání do Česka odmítl. Mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli uvedl, že jednání může trvat až rok. 

Podle Pitrova advokáta Jana Křivánka porušuje Česko právo jeho klienta na spravedlivý proces, požaduje prý podnikatelovo vydání kvůli tomu, aby státním orgánům poskytl informace, kterými podle nich disponuje. Pitr podle Křivánka stále trvá na své nevině. Ve Švýcarsku prý pobýval kvůli obavám o svůj život a čekal zde na vyřízení opravných prostředků ve svých trestních kauzách. 

Pitr podle Křivánka dlouhodobě namítá, že proti němu vede ČR trestní stíhání kvůli tomu, "aby na něj byl vyvíjen nátlak ohledně záležitostí jeho majetku a jeho obchodních aktivit a dokonce ohledně poskytnutí důvěrných informací, z jejichž držení je podezříván". 

Podle médií totiž podnikatel po dlouhou dobu spolupracoval se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem, který byl považován za krále českého podsvětí. Spekuluje se o tom, že je Pitr majitelem takzvaného Mrázkova archivu. Může tak mít informace o jeho napojení na další zločince, ale i na české politiky a podnikatele. Mrázek prý také na vlivné osobnosti shromažďoval kompromitující materiály.

Zdroje: ČTK