Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo kvůli Rathovi o 200 milionů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ministerstvu pro místní rozvoj vznikla kvůli kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) škoda za zhruba 200 milionů korun. Peníze mu pro podezření z manipulace s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji odmítla proplatit Evropská unie a ministerstvo se jako poškozený připojilo k obžalobě, aby je získalo zpět. Stejně tak učinil Středočeský kraj, který ale výši škody zatím nespecifikoval. Informuje o tom dnes server Lidovky.cz.

David Rath

David Rath,zdroj: Mediafax

Ministerstvo financí se naopak k řízení před soudem nepřipojilo, v případu mu prý žádná škoda nevznikla. Ani Evropská unie o žádné peníze nepřišla, problém ale spočívá v tom, že ministerstvo pro místní rozvoj už v rámci takzvaného předfinancování dotací 200 milionů na zakázky poslalo. A nyní je chce zpět. "Přišlo nám vyrozumění od státního zastupitelství, že byla podána obžaloba. Nahlédli jsme do spisu a připojili se k trestnímu řízení s vyčíslením škody," potvrdila serveru informaci z obžaloby mluvčí ministerstva Jana Jabůrková. 

Obžalobu na Ratha a deset jeho spoluobviněných podal státní zástupce Petr Jirát 5. dubna. Viní je z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. 

Poslanec si podle obžaloby vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Další úplatky prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Podle Jiráta si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. 

Exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, její přítel Petr Kott a několik manažerů firem z kauzy mimo jiné čelí obvinění z trestného činu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a dále právě poškození zájmu Evropské unie ve stádiu pokusu.

Tagy: kauza Rath veřejné zakázky

Zdroje: ČTK