Ministerstvo práce prý příští rok ušetří přes 10 mld. korun!

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Ministerstvo práce by mohlo v příštím roce po škrtech ušetřit na výdajích zhruba 10,3 miliardy korun. Zhruba o 9,5 miliardy méně by se mělo vyplatit při pomalejším růstu penzí, 800 milionů se nevydá po zrušení doplatku na bydlení.

Asi 1,8 miliardy korun by pak do státního rozpočtu mohlo přinést zrušení slevy na dani pro pracující důchodce a další 2,2 miliardy zrušení stropů na odvody zdravotního pojištění. Záměr dnes odsouhlasila vláda.

Celkem 800 milionů ročně se má ušetřit na zrušení doplatku na bydlení, který patří mezi dávky v hmotné nouzi. Příspěvek na bydlení, který se vydává jako dávka sociální podpory, zůstává. Stát ho bude dál vyplácet rodinám či jednotlivcům, pokud jejich příjem nestačí na pokrytí 30 procent a v Praze 35 procent stanovených nákladů na bydlení a pokud mají v bytě trvalý pobyt. Tuto podporu je možné pobírat sedm let v posledních deseti letech. Omezení se netýká seniorů nad 70 let a postižených, kteří žijí v upravených bytech.

Největší úspory se týkají důchodů

Podle vlády jelikož nevyplácejí úřady práce jen sociální dávky, ale převzaly i vydávání dávek v hmotné nouzi, dvojí posuzování nároku na podporu na bydlení "ztratilo opodstatnění" a je třeba ho sjednotit pod jednu dávku. Doplatek se poskytoval lidem, kteří neměli dost prostředků a měli nárok na příspěvek na živobytí od státu.

Největší úspory se týkají důchodů. Kabinet schválil návrh novely, která zpomaluje jejich růst. Zatímco nyní se zvedají vždy v lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd, od příštího roku by to mělo být o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Vláda tak plánuje v příštím roce na výdajích na penze ušetřit 9,5 miliardy korun, v roce 2014 zhruba 16,1 miliardy a v roce 2015 asi 22,1 miliardy. Za tři roky by se tedy mělo uspořit celkem 47,7 miliardy.

Čtěte také: Důchodci si pohorší až o 400 Kč měsíčně, šetřit musí ale téměř každý

Průměrný důchod v Česku by se mohl v příštím roce zvýšit zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. V roce 2014 měla penze růst o 278 korun, podle návrhu by to mělo být nově o 90 korun. V roce 2015 se pak očekává zvýšení o 137 místo 303 korun.

Od příštího roku si navíc pohorší pracující důchodci, kteří zřejmě přijdou o slevu na dani. Nebudou si tak nejspíš moci odepsat 24.000 korun ročně. Týká se to asi 150.000 penzistů, kteří vydělávají. Podle ministerstva financí by to do státního rozpočtu mohlo přinést 1,8 miliardy. Do roku 2007 na slevu na dani pracující důchodci neměli nárok, poprvé ji mohli uplatnit v roce 2008. Podle vlády se nyní situace jen vrátí do někdejšího stavu. Opatření se má týkat i lidí s plným invalidním důchodem.

Zrušit se má také strop na odvody zdravotního pojištění. V příštím roce by tak do rozpočtu mělo přitéct o 2,2 miliardy víc. V roce 2014 by to měla být miliarda a o rok později pak 1,1 miliardy, uvedlo ministerstvo financí v podkladech.

Tagy: skrty šetření

Zdroje: ČTK