Ministerstvo práce povede žena, Sobotka vybírá z pěti kandidátek

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Předseda ČSSD a budoucí premiér Bohuslav Sobotka potvrdil, že ministerstvo práce a sociálních věcí povede v nové vládě žena. Vybírá z pěti možných kandidátek a adeptku zveřejní v pátek, uvedl v dnešní tiskové zprávě. 

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Dnes se Sobotka setkal s náměstkyněmi olomouckého a jihočeského hejtmana Yvonou Kubjátovou a Ivanou Stráskou a se stranickou stínovou mluvčí pro lidská práva a rodinu Michaelou Marksovou Tominovou. Už ve středu se Sobotka sešel se zlínskou radní Taťánou Valentovou Nersesjan a bývalou středočeskou radní Zuzanou Jentschke Stöcklovou. 

"Jsem rád, že ČSSD má ve svých řadách hned několik odborně zdatných kandidátek, které by tuto náročnou funkci mohly zastávat," uvedl Sobotka. Závěrečnou debatu o výběru nominantky na ministryni očekává na stranickém grémiu v pátek ráno, potom jméno zveřejní. Odpoledne Sobotku jmenuje prezident Miloš Zeman ministerským předsedou. 

"Krásně jsme si povykládali o sociální problematice, a to je vše," řekla dnes novinářům při odchodu z Lidového domu Kubjátová. Debata se podle ní točila kolem fungování, respektive nefungování resortu. Marksová Tominová novinářům řekla, že pokud by nabídku vést ministerstvo dostala, přijala by ji. Se Sobotkou prý debatovali o prioritách resortu. 

"Velice dobře vím, co na resortu je, jsem si vědoma, že je to nelehká situace," uvedla Marksová Tominová. Problém je podle ní hlavně na úřadech práce ohledně výplaty dávek; navíc prý skoro přišly o původní funkci - aktivní politiku zaměstnanosti. 

Stráská po schůzce se Sobotkou řekla, že nabídku na ministryni práce dostala. Není si zatím jistá, jestli jí přijme. "Já zatím vnímám jako nejsilnější mandát svůj mandát od voličů v Jihočeském kraji," řekla novinářům. Stráská vidí v oblasti práce a sociálních věcí problém nejen na úřadech práce, ale i v nepřipravenosti přechodu financování sociálních služeb ze státu na kraje. 

Sociální demokracie začala hledat nového kandidáta do čela ministerstva poté, co se před několika dny vzdal kandidatury radní kraje Vysočina Petr Krčál kvůli osobním důvodům. 

Stínovým ministrem práce byl dosud Roman Sklenák, který se ale stal předsedou poslaneckého klubu ČSSD a uvedl, že by preferoval sněmovní práci. Původně se mluvilo o tom, že v čele resortu by mohl být expremiér Vladimír Špidla, který ministerstvo řídil v letech 1998 až 2002. Špidla se ale stane šéfem Sobotkových poradců. 

Tagy: kandidáti Ministerstvo práce a sociálních věcí

Zdroje: ČTK