Ministerstvo práce dostalo pokutu 80 tisíc

- Aktuality autor: Danica Klein

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 80.000 korun ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Loni ji resortu za chyby ve veřejné zakázce na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným lidem na Ostravsku a Mostecku uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Žalobu proti rozhodnutí ÚOHS podala společnost Cofet, která zakázku vyhrála.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Zakázka za 13 milionů korun byla zaměřena na prevenci předlužení a řešení, jak se z případných dluhů dostat. Ministerstvo podle ÚOHS chybovalo, když po firmách požadovalo, aby předložily údaje o průměrném počtu jejich zaměstnanců za poslední tři roky, kteří se zabývají problematikou dlouhodobě nezaměstnaných. Z požadavku ale nebylo jasné, zda tím MPSV myslelo počet zaměstnanců za tři roky anebo aktuální personální stav u jednotlivých dodavatelů.

"Dané kvalifikační kritérium si mohl tedy každý z uchazečů vyložit jinak," uvedl loni předseda ÚOHS Petr Rafaj. Podle něj to mohlo některé firmy od soutěže odradit. O tom svědčí i to, že zadávací dokumentaci si vyzvedlo 15 dodavatelů, nabídky ale podali pouze dva. Zakázku nakonec získala společnost Cofet.

Uvedené technické kvalifikační kritérium mohlo být podle ÚOHS diskriminační pro dodavatele, kteří se zabývali velice úzkou specifickou problematikou, přestože tito zaměstnanci nebyli nezbytně nutní pro realizaci zakázky.

Pokuta 80.000 korun je druhou sankcí, kterou letos na podzim Krajský soud v Brně za zakázku spojenou s pomocí dlouhodobě nezaměstnaným na Ostravsku a Mostecku dostalo potvrdil. V říjnu soud potvrdil pokutu 800.000 korun za obdobnou zakázku za 175 milionů korun.

Tagy: zakázka ÚOHS

Zdroje: ČTK