Ministerstvo financí opět počítá se stamiliardovými dluhy

- Aktuality autor: red

Ministerstvo financí si chce v příštím roce půjčit 220 miliard korun, v roce 2012 téměř 219 miliard a v roce 2013 si hodlá půjčit 207 miliard korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2011, kterou ve čtvrtek MF zveřejnilo.

Letos úřad počítá s půjčkami ve výši 252 miliardy korun. Ve srovnání s loňskou strategií ministerstvo financí objem plánovaných půjček snížilo.

Na zahraničních trzích si chce ministerstvo financí půjčit maximálně 40 procent z hrubé výpůjční potřeby vlády, tedy zhruba 88 miliard korun.

MF si půjčuje z různých zdrojů

Emise střednědobých a dlouhodobých dluhopisů v korunách by neměla příští rok překročit 194 miliard korun. Splatnost emisí by měla být tři až šest let a 10 až 13 let. Minimálně 30 procent objemu dluhopisů na domácím trhu by ovšem mělo mít variabilní úrokovou sazbu.

Půjčky od Evropské investiční banky by měly činit příští rok celkem 5,5 miliardy korun. MF chce nadále udržet podíl krátkodobého státního dluhu pod 20 procenty.

Během prvního čtvrtletí roku 2011 chystá MF šest emisí státních dluhopisů za 40 miliard korun. Úřad plánuje rovněž vydat státní pokladniční poukázky za 49 miliard korun.

Tagy: ministerstvo finance dluhy stat

Zdroje: ČTK