Ministerstvo financí chce radikálně snížit počet poskytovatelů nebankovních půjček

- Aktuality autor: art

Ministerstvo financí chce snížit počet poskytovatelů nebankovních půjček ze současných 50 tisíc na pouhou pětinu. Resort připravuje zákon, který zpřísní firmám, které půjčují peníze, vstup na český trh a sjednotí nad nimi dozor. 

Poskytovatelů nebankovních půjček radikálně ubude

Poskytovatelů nebankovních půjček radikálně ubude,zdroj: ThinkStock

Návrh chce ministerstvo předložit vládě v červnu. Jeho první verze je už hotová, jak upřesnil náměstek ministra financí Martin Pros v Otázkách Václava Moravce.

Poskytovatelé nebankovních úvěrů budou muset v budoucnu podstoupit schvalovací proces u České národní banky a získat od ní licenci. Firmy tak budou muset prokázat, že mají kvalifikaci i praxi, disponují stanoveným kapitálem a mají pojištění odpovědnosti za škody.  A také budou muset předložit čistý trestní i podnikatelský rejstřík.

"Teď jich je přes 50 tisíc (poskytovatelů půjček) a my počítáme, že jich bude v řádech tisíců, maximálně do 10 tisíc," upřesnil náměstek, kolik firem poskytujících půjčky by mělo zůstat na trhu.

V současné době dohlíží na poskytovatele nebankovních úvěrů Česká obchodní inspekce a také ČNB. Pokud by zákon prošel v jeho nynější podobě, kontrola by se přesunula do rukou ČNB, což se národní bance příliš nezamlouvá.

Úkolem ČNB je podle jejího viceguvernéra Vladimíra Tomšíka péče o finanční stabilitu a obezřetnostní dohled. "Nebankovní poskytovatelé nejsou subjekty, které by zaprvé přijímaly vklady nebo spravovaly finanční prostředky veřejnosti a zadruhé jejich úpadek by měl následně významnější důsledky pro finanční stabilitu České republiky," vysvětlil Tomšík.

Tagy: Česko Ministerstvo financí ČR Sobotkova vláda česká vláda zákony a vyhlášky nebankovní půjčky banky a úvěry

Zdroje: ČTK