Ministerstvo dopravy podalo trestní oznámení na bývalé vedení ŘVC

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministerstvo dopravy podalo trestní oznámení na zaměstnance Ředitelství vodních cest (ŘVC) kvůli údajnému předražení veřejné zakázky na vypracování studie za více než dva miliony korun, potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold s tím, že podání konkrétní jména neuvádí. Kvůli předražení zakázky, jejíž hodnotu ministerstvo dopravy ohodnotilo maximálně na 150.000 korun, a dalším pochybením, zastavil úřad této své podřízené organizaci v polovině září financování.

Zdeněk Žák

Zdeněk Žák,zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

Přestože trestní oznámení nesměřuje ke konkrétní osobě, ministerstvo hovoří o pochybení bývalého šéfa ŘVC Jana Skalického, kterého ministr dopravy Zdeněk Žák odvolal začátkem října. "Při svém nástupu na ministerstvo dopravy jsem dal jasně najevo, že nehodlám v rezortu tolerovat jakékoliv tunelování, či rozkrádání veřejných finančních prostředků. Podání je zároveň odpovědí těm, kteří zpochybňovali odvolání bývalého šéfa ŘVC Jana Skalického" řekl ministr Žák.

Financování ŘVC je podle Neřolda nyní již obnoveno s podmínkou, že smlouvy musí být zveřejněny před tím, než se proplatí. ŘVC také musí podrobněji dokládat provedené práce.

Skalický musel z úřadu odejít spolu se šéfy Ředitelství silnic a dálnic Davidem Čermákem a šéfem Drážního úřadu Pavlem Kodymem. Nesrovnalosti ve financování ŘVC nebyly jediným důvodem, který Žák pro odvolání skalického uvedl. Roli sehrálo prý i to, že se nebyli se Skalickým schopni shodnout na přípravě projektu lodního propojení Dunaje, Odry a Labe.

Ředitelství vodních cest zřídilo ministerstvo dopravy v roce 1998. Spravuje dopravně významné vodní cesty, stará se hlavně o jejich údržbu a modernizaci. Během působení Žákova předchůdce Zbyňka Stanjury se vážně uvažovalo o jeho zrušení a převedení agendy přímo na ministerstvo dopravy.

Tagy: ministerstvo dopravy ŘVC

Zdroje: ČTK