Ministerstvo definitivně odepsalo dům na Václavském náměstí

- Magazín autor: Jakub Konečný

AKTUALIZOVÁNO. Ministerstvo kultury (MK) rozhodlo, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice neprohlásí za kulturní památku.

Dům na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice.

Dům na rohu Václavského nám. a Opletalovy ulice.,zdroj: Mediafax

Dnes to potvrdil Jan Vondryska z ministerstva. Majitel, který dům plánuje zbourat a na jeho místě postavit nový, tak může požádat o demolici. Když byl loni záměr investora s domem zveřejněn, vyvolal velký nesouhlas některých odborníků na památkovou péči, proti projektu se i demonstrovalo. 

Stanovisko majitele je bourat s přestavět na skleněnou pixlu

"Flow East s potěšením vítá rozhodnutí ministerstva kultury, které uznává právní stát před uspokojením hlasů lobbistických skupin, které jsou proti změnám," uvedl předseda představenstva Flow East James Woolf. Nová budova, pro níž používá název Květinový dům, podle něj splňuje požadavky moderního života, je energeticky efektivní a přináší i "stále více potřebné kancelářské prostory kategorie A v Praze 1" a maloobchodní prostory. Projekt podle Woolfa přinese nová pracovní místa a investice přes 50 milionů eur (přibližně 1,2 miliardy korun).

MK letos dvakrát dostalo návrh na prohlášení domu za památku. Na základě toho prvního úředníci příslušné řízení nezahájili, v dubnu se podnětem začali znovu zabývat a řízení zahájili. Rozhodnutí, že dům není památkou, nabylo právní moci 1. října. 

MK v něm konstatuje, že "nenápadná kvalita budovy se podílí na hodnotách pražské památkové rezervace, spoluutváří kultivované prostředí pro stavby architektonicky a urbanisticky výjimečné". Bude-li se na stavby i průměrné kvality pohlížet jako na zbytné, které mohou kdykoli uvolnit místo komerčním novostavbám, může se stát, že v prostoru s nejvyšším stupněm památkové ochrany v ČR zbudou jednotlivé solitérní kulturní památky uprostřed novostaveb. "Ztráta historického koloritu, který především památkovou rezervaci vytváří, by byla důsledkem," uvádí ministerstvo. 

Zájem peněz stojí nad morálkou a hodnotami

Nicméně s odkazem na předchozí stanoviska památkářů několika instancí se nedomnívá, že "důsledky závažných právních vad (...) by bylo rozumné zhojit nadhodnocením kvalit předmětného domu". A jak ministerstvo uvádí v podobných případech, smyslem prohlášení věci za památku je uchování prokázaných významných památkových hodnot, nikoli účelová ochrana objektů před demolicí. 

Proti bourání domu protestovali odborníci, upozorňovali na to, že ministr kultury by měl při svém rozhodnutí hájit spíše zájmy státu v oblasti památkové péče než zájmy soukromého investora. Tehdy známou podobu chystané novostavby kritizoval loni i bývalý prezident Václav Havel. 

Podle rozhodnutí magistrátu může majitel zbourat s nárožním domem dvorní přístavby hotelu Jalta i torzo bývalé Akciové tiskárny, z níž zbyla jen část fasády. Dřívější majitel objektu tiskárnu zboural, poté požádal o zrušení její památkové ochrany a ministerstvo kultury mu vyhovělo, neboť v té doby již nebylo co chránit. Památkově chráněný zůstal jen pozemek, a nic již tak nebrání ani zbourání zbytků fasády.

Tagy: Ministerstvo kultury

Zdroje: ČTK