Ministerstva přisypou do rozpočtu část rezev, Ťok a Jurečka s tím mají problém

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ministerstva do rozpočtu na příští rok přispějí čtvrtinou svých rezerv, celkem půjde zhruba o deset miliard korun. Týká se to peněz z let 2013 až 2016, řekl na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr financí Ivan Pilný (ANO) podle něj dostal pravomoc ministerstvům čtvrtinu výdajů z předchozích let odčerpat. Teprve když bude jasné, kolik peněz lze získat, bude prý možné rozhodnout, kolik se přidá vysokým školám. Další peníze budou rozděleny podle vládních priorit.

Ministr dopravy Dan Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok,zdroj: "PETR TOPIČ " / MAFRA / Profimedia

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) dohodu o poskytnutí části rezerv budou respektovat všichni ministři.

"Neviděl jsem jediného ministra, který by řekl, že tu dohodu odmítá. Takže koaliční dohoda, která byla učiněna dnes ráno, tak z toho koaličního jednání si odnáším pocit, že to nikdo nezpochybnil a že to všichni akceptují," konstatoval. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nicméně na tiskové konferenci uvedl, že v jeho resortu už žádné rezervy nejsou.

Problém s poskytnutím rezerv má i ministerstvo dopravy. Resort má přispět 600 miliony korun, k dispozici má ale jen zhruba 350 milionů. Pokud by měl resort poslat více peněz, musel by je vzít z jiných položek, což by mohlo ohrozit například zimní údržbu silnic, komentoval rozhodnutí ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Pilný očekává, že mu ministerstva ohledně rezerv dodají podklady do příštího týdne. "Pokud se ty prostředky podaří najít, tak se musí pokrýt další priority," uvedl. Osobně by dal přednost jejich využití pro dopravní infrastrukturu a vědu a výzkum.

S tím, že by alespoň část financí z rezerv mohla skončit v resortu dopravy jako příspěvek na rozvoj infrastruktury počítá také Ťok. Už dříve ministerstvo uvádělo, že na výstavbu potřebuje navýšit peníze pro Státní fond dopravní infrastruktury o pět až osm miliard korun. Pokud se tak nestane, hrozí, že nebudou zahájeny práce na všech nově plánovaných stavbách. Rozpočtový návrh příští rok počítá se 71,1 miliardy pro dopravní infrastrukturu, což meziročně znamená snížení o asi deset miliard korun.

Jak do dopadne s vysokými školami? 

Velká část rezerv ministerstev by pak měla směřovat k vysokým školám, koalice se ale v pondělí na navýšení těchto prostředků neshodla.

"O té otázce, kolik na vysoké školy, kolik je skutečně potřeba, budou jednat ministerstvo školství s ministrem financí a budou hledat racionální řešení tak, abychom vysokým školám pomohli," řekl Sobotka.

Vysoké školy požadují zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun. Koaliční lídři nezpochybňují potřebu růstu financí v tomto sektoru, mluví ale o nižší částce v rozmezí 2,5 až 3,5 miliardy korun. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) novinářům řekl, že k dohodě strany dospějí do konce měsíce. 

Pilný kvůli požadavku na růst platů navýšil příjmy navrhovaného rozpočtu o 21 miliard korun oproti červnovému návrhu. "Ty příjmy téměř stačí na pokrytí platových požadavků," uvedl po jednání vlády. Zároveň ale upozornil, že je ještě třeba přidat peníze právě vysokým školám nebo na vědu a výzkum, kdy jsou podle něj řešením zmíněné nespotřebované výdaje.

V rozpočtu pro letošní rok by se na zvýšení platů, které nastane již od listopadu, nemusely podle Pilného hledat dodatečné zdroje příjmů. Podmínkou je ale podle něj, že vláda na příští rok odsune výdaje související například s odkupem vepřína v Letech nebo bojem proti suchu.

Příští pondělí vláda návrh rozpočtu představí na zasedání tripartity. Sněmovně musí návrh rozpočtu podle zákona odevzdat do konce září, definitivně schvalovat by ho chtěla za dva týdny.

Tagy: Česko ministerstvo dopravy domácí státní rozpočet Ministerstvo financí ČR koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká politika

Zdroje: ČTK