Ministerstva navzdory škrtům vyplatí odměny za 200 milionů

- Aktuality autor: Michal Polák

Odměny za více než 200 milionů korun vyplatí koncem roku svým zaměstnancům česká ministerstva navzdory škrtům. Mimořádný bonus nedostanou jen lidé z ministerstva průmyslu a Úřadu vlády. V soukromých firmách však vánoční prémie dostane pouze 16 procent pracovníků. V dnešním vydání to píší Lidové noviny (LN). Zmíněné dvě stovky milionů však ještě nejsou celkovou částkou, údaje za ministerstva financí a dopravy budou dle vyjádření resortů k dispozici až po uzavření rozpočtového roku.

Čtěte dále: 13. plat dostává stále méně lidí, již jen 16 procent

Státní správa tak jde podle listu proti trendu v běžných firmách. Ještě před třemi lety dostával v soukromých společnostech na konci roku odměnu každý čtvrtý pracovník, nyní je to zhruba každý šestý. "Soukromý sektor kvůli ekonomické situaci od vyplácení vánočních prémií stále více upouští," řekl deníku Aleš Křížek, ředitel personální agentury Robert Half.

Vedení ministerstev ale tvrdí, že si jejich zaměstnanci prosincové přilepšení zaslouží. Odvolávají se nejčastěji na to, že po lednových škrtech se platy státních úředníků o desetinu snížily. "Rozdělení mimořádných odměn alespoň částečně kompenzuje nižší úroveň platů zaměstnanců," sdělilo LN ministerstvo zahraničí, které každému ze svých 1750 zaměstnancům dá na konci roku odměnu v průměrné výši 25.000 korun, dohromady tedy asi 44 milionů.

Armáda rozdává nejtučnější bonusy

Nejštědřejší je armáda a resort obrany, které rozdají dohromady 130 milionů korun. Podle Vladimíra Lutovského z tiskového oddělení ministerstva obrany je však částka určená na vánoční prémie oproti loňsku o 80 milionů nižší. "Průměrná výše odměny se pohybuje v rozmezí od 5000 do 8000 korun na pracovníka," dodal.

Ministerstvo práce rozdělí svým pracovníkům celkem 6,77 milionu korun. "Odměny jsou spojené s přípravou a realizací reformy a s ní souvisejících činností. Ušetřili jsme na ně v průběhu roku a při úsporách za nemocnost," řekla deníku mluvčí resortu Viktorie Plívová.

Rovněž odcházející ministr kultury Jiří Besser ještě před svým dnešním oficiálním koncem ve funkci schválil mimořádné odměny. Vysoce postavení úředníci resortu dostanou dohromady 454.000 korun, členové nejvyššího vedení si tedy přilepší zhruba o jeden měsíční plat a šéfové odborů a oddělení o polovinu platu. Dva miliony si rozdělí řadoví zaměstnanci. Ministerstvo školství dá svým pracovníkům celkem tři miliony korun.

Tagy: urednici odměny ministerstva

Zdroje: ČTK