Miliony kyrgyzských voličů rozhodují o složení nového parlamentu

- Aktuality autor: red

Téměř tři miliony kyrgyzských voličů mají dnes příležitost zvolit nový parlament, který by se měl stát základem reformovaného a pro oblast střední Asie revolučně nového politického systému.

Poté, co byl počátkem dubna svržen autoritářsky vládnoucí prezident Kurmanbek Bakijev, a po červnových etnických nepokojích voliči rozhodují o budoucnosti hornatého státu, kde nadále panuje jen velmi křehký klid.

Zamýšlené zrušení prezidentské formy vlády a rozšíření pluralitních svobod může podle optimistů inspirovat celý region k následování. Pesimisté varují, že vize kyrgyzských reformátorů přivede zemi do chaosu. Ty nejhorší scénáře pak operují talibanskou kartou - krach kyrgyzského experimentu může otevřít dveře teroristům, kteří v afghánsko-pákistánských horách čekají na svou příležitost.

Není důležitý vítěz, ale fungování parlamentu s více stranami

Na rozdíl od jakýchkoli jiných parlamentních voleb není v nedělních volbách v Kyrgyzstánu hlavním otazníkem jejich výsledek. Spíš než vítěz bude pro budoucí politický vývoj rozhodující způsob povolebního uspořádání a hlavně samo fungování pluralitního parlamentu.

Předvolební kampaň proběhla v Kyrgyzstánu klidně, ale zejména na jihu země ji poznamenaly dozvuky krvavých červnových srážek mezi etnickými Uzbeky a Kyrgyzy. O život tehdy podle neoficiálních údajů přišly až dva tisíce lidí, téměř půl milionu uprchlíků se z Uzbekistánu stále ještě nevrátilo do svých domovů.

Tagy: uprchlíci změna parlament nepokoje kyrgyzstan

Zdroje: ČTK