Mikloš: Zemím eurozóny nepomůže pumpování peněz, ale reformy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Slovenský ministr financí Ivan Mikloš ve čtvrtek kritizoval politiku Evropské unie a Evropské centrální banky, která chce řešit dluhovou krizi okrajových zemí eurozóny zaplavováním ekonomiky a trhů penězi.

Pumpování peněz je nutné zastavit, protože eurozóně v krizi pomohou hlavně strukturální reformy. Mikloš to řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Zastavení expanzivní měnové politiky a pumpování dalších peněz do ekonomiky by pomohlo vyčistit trhy a obnovit rovnováhu. Pokud se to neudělá, bude hrozit, že problémy se jen nabalí," řekl Mikloš.

Dodal, že dočasný stabilizační fond pro eurozónu ani chystaný permanentní mechanismus státních bankrotů situaci nevyřeší. Ministr je přesvědčen, že namísto tištění peněz musí země západní Evropy zásadně reformovat systémy důchodového zabezpečení a zdravotnictví.

ECB bude v nákupu dluhopisů pokračovat

Podobné reformy Slovensko prodělalo v minulém desetiletí, což zde vedlo k nastartování rychlého ekonomického růstu. Nynější vláda premiérky Ivety Radičové odmítla přispět na finanční záchranu Řecka, kde jsou mzdy a důchody mnohem vyšší než na Slovensku.

Mikloš označil program odkupování vládních dluhopisů, který v květnu přijala Evropská centrální banka, za jasné porušení jejích principů, a pumpování nových peněz do ekonomiky pokládá za odsouvání nutné očisty trhů.

Proti odkupování dluhopisů se staví i němečtí činitelé, zejména guvernér Bundesbanky Axel Weber. ECB na zasedání své bankovní rady rozhodla, že v programu nákupů dluhopisů bude pokračovat. Oznámila také, že vzhledem k nové vlně dluhopisové krize v okrajových zemích eura prodluží krizovou podporu bankovní likvidity pomocí neomezených úvěrů s pevným úrokem.

Mikloš: Jsme v začarovaném kruhu

"Nacházíme se v začarovaném kruhu. Je iluzí, že by další pumpování peněz tento problém vyřešilo," řekl Mikloš. Mikloš odmítl časté názory evropských činitelů, podle nichž za potížemi Řecka a dalších zemí ohrožovaných platební neschopností mohou do značné míry iracionální jednání spekulantů na finančních trzích.

Trhy se podle ministra naopak chovají racionálně, když za pochodu oceňují riziko zvýšené pravděpodobnosti státního bankrotu v eurozóně. "Vinit spekulanty z vyvolání krize je jako vinit gravitaci z pádu letadla," řekl Mikloš. Ministr také uvedl, že mezi členy eurozóny "cítí tlak na směřování k fiskální unii", to znamená centrálně přijímané rozpočtové politice a jednotné ekonomické vládě.

Dodal však, že si něco takového reálně nedovede představit. Fiskální unii prosazuje zejména Francie a naposledy se pro ni vyslovil španělský socialistický premiér José Zapatero, jehož země je další, které reálně hrozí dluhová krize. Odmítá ji však zatím Německo, které se obává, že by v takovémto rámci muselo platit neúměrně vysoký podíl.

Tagy: kritika EU eurozóna krize

Zdroje: ČTK