MF umožní obchody s dluhopisy elektronicky a zprůhlední trh

- Aktuality autor: red

Ministerstvo financí od července umožní obchodování státních dluhopisů elektronicky přes platformu MTS. Ta podle úřadu umožní transparentnější přehled o obchodech na volném, tzv. sekundárním trhu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

MF o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Systém v současnosti využívá 14 zemí, například Belgie, Francie, Itálie, Slovinsko nebo Rakousko.

Současný trh se podle MF vyznačuje omezenou přehledností, na což upozorňoval v minulých letech také Mezinárodní měnový fond. "Nový systém tento nedostatek odstraňuje, navíc umožňuje přístup širšímu okruhu domácích i mezinárodních investorů na trh korunových dluhopisů podle jasných pravidel," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Stávající metody budou zachovány

Převažujícím způsobem obchodování se státními dluhopisy je v současnosti telefonické uzavírání transakcí. To je podle MF i z pohledu mezinárodní praxe netransparentní a mimo jakoukoliv možnost monitoringu ze strany ministerstva.

Dosavadní způsoby obchodování podle úřadu zůstanou zachovány. "Spuštění elektronické platformy MTS v České republice nebude samo o sobě formálně omezovat dosavadní způsoby provádění obchodů, které zůstávají v kompetenci jednotlivých tržních účastníků," uvedl ředitel odboru řízení státního dluhu a finančního majetku na MF Petr Pavelek.

Systém MTS bude podle úřadu jediným systémem na sekundárním trhu, který bude MF monitorovat a následně vyhodnocovat plnění stanovených povinností ze strany jednotlivých bank. "Pouze aktivní účastníci tohoto systému budou mít přístup do primárních aukcí korunových státních dluhopisů," upozornilo MF.

Zájem banky mají

Zájem podílet se na implementaci systému a vystupovat v roli tvůrců trhu vyjádřilo k dnešnímu datu všech 11 nynějších přímých účastníků primárních aukcí státních dluhopisů a jeden nový zahraniční žadatel. Jde o Citibank, Českou spořitelnu, ČSOB, Deutsche Bank, Goldman Sachs, HSBC, ING Bank, Komerční banku, PPF banku, Royal Bank of Scotland, UniCredit Bank a Barclays.

Systému MTS zavádí MF na základě Memoranda o porozumění se společností EuroMTS, které podepsal ministr financí v lednu tohoto roku, a je podle MF v souladu se Strategií financování a řízení státního dluhu pro rok 2011.

Tagy: banky mf

Zdroje: ČTK