MF nabídne příští rok občanům dluhopisy v objemu až 10 miliard korun

- Aktuality autor: red

Ministerstvo financí v příštím roce plánuje vydat pilotní emisi státních dluhopisů pro občany o objemu maximálně deset miliard korun. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Minimální objem jedné objednávky bude 1000 korun. Dluhopisy budou moci nabízet banky i další finanční zprostředkovatelé.

Záměrem je posílit vztah stát-občané

Záměr nabídnout spořicí dluhopisy domácnostem není podle MF motivován nedostatkem jiných zdrojů, protože financování výpůjční potřeby státu je pokryto. "Naším cílem je posílit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů. Pokud budou přímo držet státní dluhopisy, budou preferovat odpovědné hospodaření státu, a nikoli populistický přístup vedoucí k nekontrolovanému růstu státního dluhu," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo chce při prodeji dluhopisů využít v maximální míře účastníků Centrálního depozitáře cenných papírů. "Spořicí státní dluhopisy tak budou moci nabízet například banky, ale i jiní finanční zprostředkovatelé. Současně bude ministerstvo financí analyzovat možnosti využití sítě Czech POINT a elektronické distribuce," uvedlo MF.

Úřad počítá s emisemi dluhopisů se splatností jeden až dva roky a pět až šest let. MF neuvažuje o neomezené převoditelnosti dluhopisů na třetí osobu, ani o daňovém zvýhodnění.

Tagy: dluhopisy finance stat

Zdroje: ČTK