Mezinárodní zdravotnická organizace vyhlásila krizový stav kvůli ebole

- Aktuality autor: Michal Polák

Mezinárodní zdravotnická organizace vyhlásila kvůli šíření eboly v západní Africe stav ohrožení. Nejrozsáhlejší a nejdelší epidemie svého druhu, která si do středy vyžádala už téměř tisícovku obětí. 

Boj s ebolou

Boj s ebolou,zdroj: Profimedia.cz

V praxi to znamená, že organizace nyní může na celém světě vydávat závazná pravidla zacílená na zamezení dalšího šíření nákazy. Možné je například vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu, uvedla agentura DPA. 

Smrtelnému virovému onemocnění podlehlo v západní Africe od února celkem 961 lidí. Jen během úterý a středy si ebola podle WHO vyžádala 29 obětí a 68 lidí se nově nakazilo. Celkový počet registrovaných případů nákazy stoupl na 1779. Podle WHO si epidemie zasluhuje vyhlášení krizové situace.

Za podobné mimořádné události WHO v minulosti označila pandemii prasečí chřipky v roce 2009 a šíření obrny v Pákistánu a Afghánistánu letos v květnu. 

WHO tento týden svolala expertní komisi, která vyhodnocuje závažnost epidemií. Její členové dnes jednomyslně schválili vyhlášení nouzového stavu. 

Snažíme se zabránit mezinárodnímu šíření

"Všechna opatření jsou zaměřena na to, jak zabránit dalšímu mezinárodnímu šíření (eboly)," prohlásila dnes v Ženevě generální ředitelka WHO Margaret Chanová. 

Zatím komise nevyhlásila zákazy cestování, ale lidé na cestách mají být informováni o situaci a o opatřeních na ochranu před nákazou. 

Samotní pacienti infikovaní ebolou pak mohou cestovat jen ve výjimečných případech, kdy není možná dostatečná léčba v místě jejich pobytu. Stav nouze má být vyhlášen na národní úrovni v zasažených zemích, pokud se tak už nestalo. 

Epidemie propukla v březnu v Guineji. Postupně se vir rozšířil do sousední Sierry Leone a Libérie a také do Nigérie. Do izolace dnes byl podle agentury AFP preventivně umístěn Súdánec na letišti v ugandském Entebbe. Humanitární pracovník vykazoval příznaky krvácivé horečky a nyní se čeká na výsledky testů. V Ugandě byl poslední případ eboly zaznamenán v roce 2012. 

Ebolu dokážeme zadržet

Šéf zdravotní bezpečnosti při WHO Keidži Fukuda zdůraznil, že prostřednictvím správných kroků a opatření je možné ebolu zastavit. "Není to záhadná nemoc. Je to nakažlivá nemoc, kterou lze zadržet," řekl Fukuda novinářům. "Není to vir, jenž by se šířil vzduchem," vysvětlil expert. 

WHO očekává, že epidemie ještě nedosáhla svého vrcholu a dál se zhorší v příštích měsících. "Je pravděpodobné, že situace se zhorší, než se začne zlepšovat," řekl Fukuda. "Jsme plně připraveni na to, že epidemie bude na vysoké úrovni řadu měsíců," dodal. 

Proti ebole zatím neexistuje oficiálně schválená vakcína a vir zabije zhruba každého druhého nakaženého. WHO však hodlá příští týden svolat odborníky na lékařskou etiku, aby posoudili možnosti použití experimentálních léků. 

Nejhorší epidemie od objevení nemoci

WHO uvedla, že nynější epidemie je nejhorší od chvíle, kdy byla ebola před téměř 40 lety poprvé identifikována u člověka. Současná situace je podle organizace tak vážná i kvůli nerozvinutým zdravotnickým systémům v zasažených zemích a chybějícím lidským, finančním a materiálním zdrojům. 

Evropský komisař pro zdravotnictví Tonio Borg dnes v prohlášení uvedl, že riziko rozšíření eboly do Evropské unie je "extrémně nízké". Je to podle něj dáno tím, že do EU cestuje poměrně málo lidí, kteří by mohli být nakaženi, a způsobem přenosu, tedy přímým kontaktem. Dalším důvodem je vysoká úroveň standardů zdravotnictví a prevence v EU.

Tagy: Afrika WHO epidemie ebola

Zdroje: ČTK