Mezinárodní trestní soud žádá Libyi, aby vydala Sajfa Isláma

- Aktuality autor: Danica Klein

Mezinárodní trestní soud (ICC) ve středu zamítl požadavek Libye, která žádala o odklad vydání syna bývalého diktátora Muammara Kaddáfího Sajfa Isláma. Před ICC je podezřelý ze zločinů proti lidskosti během loňského povstání proti režimu jeho otce a soud přechodné libyjské vedení vyzval, aby mu Sajfa Isláma bez prodlení vydalo.

Sajf Islám byl zatčen v listopadu povstaleckými bojovníky na jihu Libye. Před ICC čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti spáchaných od 15. února 2011 během potlačování povstání, které přešlo v ozbrojený konflikt. Přechodná národní rada, která po Kaddáfího svržení v srpnu Libyi vládne, v listopadu informovala ICC, že by si přála soudit Sajfa Isláma v Libyi.

Haagský soud, který na Sajfa Isláma loni vydal mezinárodní zatykač, tvrdí, že případ je v jeho pravomoci, a žádá vydání Kaddáfího syna. K tomu Tripolis přes žádost ICC zatím nepřistoupil.

Nespravedlivý?

Libyi od skončení občanské války v říjnu a vyhlášení nezávislosti provázejí násilnosti a boje jednotlivých kmenů a povstaleckých skupin, zatímco centrální vláda se nadále snaží upevnit svou moc. Příznivci Sajfa Isláma se obávají, že soud s ním by v případě konání v jeho vlasti nemusel být spravedlivý.

Před libyjským soudem by Sajfu Islámovi zřejmě hrozil trest smrti. ICC může uložit nejvýše doživotní trest vězení.

Tagy: soud Libye

Zdroje: ČTK